Mezzanine - en to ja translation catalogue (19 entries)

en: A sequence of ``Page`` subclasses in the format ``app_label.model_name``, that controls the ordering of items in the select drop-down for adding new pages within the admin page tree interface.
ja: 管理ページのツリーインターフェイス内に新しいページを追加するための 選択ドロップダウンにあるアイテムの並び順を制御する  ``app_label.model_name`` フォーマット内の ``Page`` サブクラスのシークエンス。

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
ja: ``page_menu``テンプレートタグに使われているテンプレートのシークエンス。 シークエンス内の各項目は、テンプレート固有のID、テンプレート用のラベル、 テンプレートへのパスという3項目からなるシークエンスとなります。これらのテンプレートは、 ページにどういったメニューを表示させるか編集する際に選択可能と なります。この設定では出てこないメニューテンプレートが使われた場合は 全てのページがその中に出てくることにご注意ください。

en: Top navigation bar
ja: トップナビゲーションバー

en: Left-hand tree
ja: 左手ツリー

en: Footer
ja: フッター

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
ja: 新規ページを作成する際、既定のメニューテンプレートを規定する ``PAGE_MENU_TEMPLATES``設定からのIDのシークエンスが選択されます。既定では、全ての メニューテンプレートが選択されます。この設定を空欄にしておくと、 既定で選択されるテンプレートは無しとなります。

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
ja: チェックを入れると、``login_required``にチェックの入ったページも、未認証ユーザー向けに、 メニューと検索結果で見つかるようになります。この設定に関わらず、 ``login_required``にチェックの入ったページに未認証のユーザーが アクセスすると、ログインページにリダイレクトされることになります。

en: Show in menus
ja: メニューに追加する

en: Login required
ja: ログインが必要です

en: If checked, only logged in users can view this page
ja: 有効にすると、ログインしたユーザーのみがこのページを見られます

en: Page
ja: ページ

en: Pages
ja: ページ

en: Rich text page
ja: リッチテキストページ

en: Rich text pages
ja: リッチテキストページ

en: Link
ja: リンク

en: Links
ja: リンク

en: Add
ja: 追加

en: Home
ja: ホーム

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
ja: 以下のクラスでエラーが発生しました。ページを直接サブクラスしますか？
