Mezzanine - en to tr_TR translation catalogue (20 entries)

en: A sequence of ``Page`` subclasses in the format ``app_label.model_name``, that controls the ordering of items in the select drop-down for adding new pages within the admin page tree interface.
tr_TR: ``app_label.model_name`` formatında ``Page`` altsınıfları dizisi, yönetici ekranı sayfa ağacı arayüzünde yeni sayfa eklemek için drop-down menü altındaki maddelerin sırasını kontrol eder.

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
tr_TR: ''page_menu'' template tag'i için kullanılacak olan şablonların listesi, Listedeki her bir eleman, şablon için benzersiz bir id, şablonun etiketi, ve şablon yolunu içeren üç elemanlı bir listeden oluşur.  Daha sonra bu şablonlar bir sayfanın hangi menüde bulunacağını düzenlerken etkin olurlar. Şunu not etmemizde fayda var, eğer bu ayarda bulunmayan bir menü şablonu kullanılırsa bütün sayfalar o şablonda gözükür.

en: Top navigation bar
tr_TR: Üst arama çubuğu

en: Left-hand tree
tr_TR: Sol taraf ağacı

en: Footer
tr_TR: Alt kısım

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
tr_TR: ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` ayarı için bir ID listesi, yeni sayfalar yaratılırken varsayılan menü şablonlarını tanımlar.Varsayılan olarak bütün menü şablonları seçilidir.Hiç bir şablonu seçmemek için boş bir liste olarak bırakın.

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
tr_TR: Eğer işaretli ise, sisteme giriş yapmayı gerektiren sayfalar hala menülerde ve arama sonuçlarında sisteme giriş yapmamış kullanıcılara da listelenmeye devam eder. Ama bu ayara bakmaksızın giriş yapmamış bir kullanıcı bu sayfalara erişmeye çalıştığında kullanıcı girişi sayfasına yönlendirilir.

en: Show in menus
tr_TR: Menülerde göster

en: Login required
tr_TR: Giriş gerekli

en: If checked, only logged in users can view this page
tr_TR: Eğer işaretliyse bu sayfayı sadece giriş yapmış kullanıcılar görebilir

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Rich text page
tr_TR: Zengin metin sayfası

en: Rich text pages
tr_TR: Zengin metin sayfaları

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Could not load the model for the following page,was it removed?
tr_TR: Takip eden sayfa için bir model yükleyemedi, kaldırılmış olabilirmi?

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
tr_TR: Bu sınıfla ilgili bir hata oluştu. Direk olarak Page sınıfından mı türetilmiş?
