Mezzanine - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Minimum length for passwords
it: Lunghezza minima delle password

en: If ``True``, the username field will be excluded from sign up and account update forms.
it: Se ``True``, il campo nome utente verrà escluso dalle form di registrazione e aggiornamento account.

en: List of fields to exclude from the profile form.
it: Lista di campi da escludere dalla form del profilo.

en: Dotted package path and class name of profile form to use for users signing up and updating their profile, when ``mezzanine.accounts`` is installed.
it: Percorso puntato di package e nome di classe della form del profilo da usare per gli utente che si registrano e aggiornano il loro profilo, quando ``mezzanine.accounts`` viene installato.

en: If ``True``, users will have their own public profile pages.
it: Se ``True``, gli utenti avranno le proprie pagine di profilo pubblico.

en: If ``True``, when users create an account, they will be sent an email with a verification link, which they must click to enable their account.
it: Se ``True``, quando gli utenti creano un account, gli verrà inviata una email con un collegamento di verifica, che essi dovranno cliccare per abilitare il proprio account.

en: If ``True``, when users create an account, they will not be enabled by default and a staff member will need to activate their account in the admin interface.
it: Se ``True``, quando gli utenti creano un account, essi non verranno abilitati per default e un membro dello staff dovrà attivare il loro account tramite l'interfaccia d'amministrazione.

en: Account approval email addresses
it: Indirizzi email per l'approvazione degli account

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new account is created that requires approval.
it: Una lista, separata da virgole, di indirizzi email che riceveranno una email di notifica ogni volta che verrà creato un nuovo account che richieda approvazione.

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Invalid username/email and password
it: Nome utente/email/password non validi

en: Your account is inactive
it: Il tuo account non è attivo

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Only letters, numbers, dashes or underscores please
it: Solo lettere, numeri, trattini e sottolineature, per favore.

en: Leave blank unless you want to change your password
it: Lascia vuoto, a meno che tu voglia cambiare la tua password.

en: Username can only contain letters, numbers, dashes or underscores.
it: ll nome utente può contenere solo lettere, numeri, trattini e sottolineature.

en: This username is already registered
it: Questo nome utente è già registrato.

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono l'una con l'altra.

en: Password must be at least %s characters
it: La password deve avere almeno %s caratteri.

en: This email is already registered
it: Questa email è già registrata

en: Invalid username/email
it: Nome utente/email non valido.

en: Successfully logged in
it: Accesso effettuato correttamente

en: Log in
it: Accedi

en: Successfully logged out
it: Uscita effettuata correttamente

en: Thanks for signing up! You'll receive an email when your account is activated.
it: Grazie per esserti registrato! Riceverai una email quando il tuo account sarà attivato.

en: A verification email has been sent with a link for activating your account.
it: Una email di verifica è stata inviata con un link per attivare il tuo account.

en: Successfully signed up
it: Iscrizione effettuata correttamente

en: Sign up
it: Registrati

en: The link you clicked is no longer valid.
it: Il link che hai cliccato non è più valido.

en: Profile updated
it: Profilo aggiornato

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: A verification email has been sent with a link for resetting your password.
it: Una email di verifica è stata inviata con un link per reimpostare la tua password.

en: Password Reset
it: Reimposta password

en: You're already logged in.
it: Sei già autenticato.

en: If you don't have an account you can <a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">sign up</a> for one now.
it: Se non hai un account puoi <a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">registrarti</a> ora.

en: <p>You can also <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">reset your password</a> if you've forgotten it.</p>
it: <p>Puoi anche <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">reimpostare la tua password</a> se l'hai dimenticata.</p>

en: Enter your username or email address and you'll receive an email with a link you need to click, in order to log in and change your password.
it: Inserisci il tuo nome utente o indirizzo email e riceverai una email con un link che dovrai cliccare per autenticarti e cambiare la tua password.

en: Update profile
it: Aggiorna il profilo

en: You're already logged in. If you'd like to create a new account, you'll need to log out first.
it: Sei già autenticato. Se desideri creare un nuovo account, devi prima disconnetterti.

en: After signing up, you'll receive an email with a link you need to click, in order to activate your account.
it: Dopo la registrazione riceverai una email con un link che devi cliccare per attivare il tuo account.

en: Logged in as:
it: Accesso effettuato come:

en: Log out
it: Esci

en: or
it: o

en: Profile information
it: Informazioni del profilo

en: Hey there, a new account has been created and requires activation.
it: Salve, un nuovo account è stato creato e richiede attivazione.

en: Name
it: Nome

en: Please use the link below to activate it.
it: Usa il link qui sotto per attivarlo.

en: An account requires activation
it: Un account richiede attivazione

en: Hey there, your account has been activated.
it: Salve, il tuo account è stato attivato.

en: Please use the link below to log in.
it: Usare il link in basso per accedere.

en: Your account has been activated
it: Il tuo account è stato attivato

en: Hey there, the password reset form was used for your account.
it: La form di reimpostazione della password è stata usata sul tuo account.

en: Please use the link below to log in and update your password.
it: Usa il link qui sotto per autenticarti e aggiornare la tua password.

en: If you didn't request for your password to be reset, please ignore this email.
it: Se non hai richiesto la reimpostazione della tua password, puoi ignorare questa email.

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Hey there, thanks for creating your account.
it: Grazie per aver creato il tuo account.

en: Activate your account
it: Attiva il tuo account
