Mezzanine - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Minimum length for passwords
ja: パスワードの最低文字数

en: List of fields to exclude from the profile form.
ja: プロファイルフォームから除外するフィールドのリスト。

en: Dotted package path and class name of profile form to use for users signing up and updating their profile, when ``mezzanine.accounts`` is installed.
ja: ``mezzanine.accounts``がインストールされている時にユーザーの登録や プロファイルの更新に使用するドット区切りのパッケージパス及びプロファイルフォームのクラス名。

en: If ``True``, users will have their own public profile pages.
ja: チェックを入れると、ユーザーはそれぞれの公開プロファイルページを持つことになります。

en: If ``True``, when users create an account, they will be sent an email with a verification link, which they must click to enable their account.
ja: チェックを入れると、ユーザーがアカウントを作成した際、アカウントを有効化するために クリックしなければいけない確認リンクの記載されたEメールが送信されます。

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはEメールアドレス

en: Password
ja: パスワード

en: Invalid username/email and password
ja: ユーザー名/Eメールアドレスとパスワードが間違っています

en: Your account is inactive
ja: アカウント休止中

en: Password (again)
ja: パスワード (もう一度)

en: Only letters, numbers, dashes or underscores please
ja: 英数字とダッシュ(-)、アンダースコア(_)のみ使用可

en: Leave blank unless you want to change your password
ja: パスワードを変更したくない場合は空欄のままにしておいてください

en: Username can only contain letters, numbers, dashes or underscores.
ja: ユーザー名に使用できるのは、英数字とダッシュ(-)、アンダースコア(_)のみです。

en: This username is already registered
ja: このユーザー名は既に登録済みです。

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Password must be at least %s characters
ja: パスワードは最低 %s 文字必要です

en: This email is already registered
ja: このEメールアドレスは既に登録済みです。

en: Invalid username/email
ja: 無効なユーザー名/Eメールアドレス

en: Successfully logged in
ja: ログインしました

en: Log in
ja: ログイン

en: Successfully logged out
ja: ログアウトしました

en: A verification email has been sent with a link for activating your account.
ja: アカウントを有効にするためのリンクが記載された確認Eメールが送信されました。

en: Successfully signed up
ja: 登録しました

en: Sign up
ja: 登録

en: The link you clicked is no longer valid.
ja: クリックしたリンクは有効期限切れです。

en: Profile updated
ja: プロファイルが更新されました

en: Update Profile
ja: プロファイル更新

en: A verification email has been sent with a link for resetting your password.
ja: パスワードをリセットするためのリンクが記載された確認Eメールが送信されました。

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: You're already logged in.
ja: 既にログインしています。

en: If you don't have an account you can <a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">sign up</a> for one now.
ja: まだアカウントをお持ちでないならお持ちでないなら、ここから<a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">登録</a>することができます。

en: <p>You can also <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">reset your password</a> if you've forgotten it.</p>
ja: <p>また、パスワードをお忘れになった場合は、こちらから<a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">パスワードをリセット</a>することもできます。</p>

en: Enter your username or email address and you'll receive an email with a link you need to click, in order to log in and change your password.
ja: ユーザー名もしくはEメールアドレスを記入して上のボタンをクリックすると、 ログインしてパスワードを変更するためのリンクが記載されたEメールが届きます。

en: Update profile
ja: プロファイル更新

en: You're already logged in. If you'd like to create a new account, you'll need to log out first.
ja: 既にログインしています。新しいアカウントを作成したいのであれば、まず ログアウトしてください。

en: After signing up, you'll receive an email with a link you need to click, in order to activate your account.
ja: 登録すると、アカウントを有効にするためのリンクが記載されたEメールが届きます。

en: Logged in as:
ja: 右記ユーザーとしてログイン中:

en: Log out
ja: ログアウト

en: or
ja: もしくは

en: Profile information
ja: プロファイル情報

en: Name
ja: お名前

en: Email
ja: Eメール

en: Please use the link below to activate it.
ja: 下のリンクからアカウントを有効化してください。

en: Hey there, the password reset form was used for your account.
ja: お使いのアカウント用にパスワードリセットフォームが使用されました。

en: Please use the link below to log in and update your password.
ja: 下のリンクからログインしてパスワードを更新してください。

en: If you didn't request for your password to be reset, please ignore this email.
ja: パスワードをリセットしたいというリクエストを送った覚えがない場合は、このEメールは 無視してください。

en: Reset your password
ja: パスワードのリセット

en: Hey there, thanks for creating your account.
ja: アカウント作成、どうもありがとうございました。

en: Activate your account
ja: アカウントの有効化
