Mezzanine - en to pt_PT translation catalogue (45 entries)

en: Minimum length for passwords
pt_PT: extensão mínima para as passwords

en: List of fields to exclude from the profile form.
pt_PT: Lista de campos para excluir do formulário de perfil.

en: If ``True``, users will have their own public profile pages.
pt_PT: Se ``True``, os utilizadores terão as suas páginas de perfil públicas.

en: If ``True``, when users create an account, they will be sent an email with a verification link, which they must click to enable their account.
pt_PT: Se ``True``, quanto os utilizadores criam a conta, será-lhes enviado um email com umUm link de verificação, que terão de clicar para abrir a conta.

en: Username or email address
pt_PT: Nome e email

en: Invalid username/email and password
pt_PT: O seu nome/email e password são inválidos

en: Your account is inactive
pt_PT: A tua conta está inactiva

en: Password (again)
pt_PT: Password (novamente)

en: Only letters, numbers, dashes or underscores please
pt_PT: Apenas letras, números, - e _ por favor

en: Leave blank unless you want to change your password
pt_PT: Deixa em branco a não se que queiras mudar a password

en: Username can only contain letters, numbers, dashes or underscores.
pt_PT: O nome só pode contar letras, números, - ou _

en: This username is already registered
pt_PT: Este nome já foi registado

en: Passwords do not match
pt_PT: As passwords não correspondem

en: Password must be at least %s characters
pt_PT: A password tem de ter pelo menos %s caracteres

en: This email is already registered
pt_PT: Este email já está registado

en: Invalid username/email
pt_PT: Nome de perfil/email inválido

en: Successfully logged in
pt_PT: Iniciaste a sessão com sucesso

en: Log in
pt_PT: Faz Login

en: Successfully logged out
pt_PT: Terminaste a sessão.

en: A verification email has been sent with a link for activating your account.
pt_PT: Um email de verificação foi enviado com um link para activares a tua conta.

en: Successfully signed up
pt_PT: Ligado com sucesso

en: Sign up
pt_PT: Regista-te

en: The link you clicked is no longer valid.
pt_PT: O link que clicaste já não está disponível

en: Profile updated
pt_PT: Perfil actualizado

en: Update Profile
pt_PT: Actualizar o perfil

en: A verification email has been sent with a link for resetting your password.
pt_PT: Um email de verificação foi enviado com um link para redefinir a tua password.

en: Password Reset
pt_PT: Redefinir a password.

en: You're already logged in.
pt_PT: Já estás ligado.

en: <p>You can also <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">reset your password</a> if you've forgotten it.</p>
pt_PT: <p>Também podes <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">redefinir a password</a> se te esqueceste dela.</p>

en: Enter your username or email address and you'll receive an email with a link you need to click, in order to log in and change your password.
pt_PT: Escreve o teu nome de perfil ou email e receberás um email com um linkterás de clicar para te conseguires ligar e mudar a password.

en: Update profile
pt_PT: Actualiza o teu perfil

en: You're already logged in. If you'd like to create a new account, you'll need to log out first.
pt_PT: Já estás ligado. Se quiseres criar uma nova conta, terásque sair primeiro.

en: After signing up, you'll receive an email with a link you need to click, in order to activate your account.
pt_PT: Depois de te registares, irás receber um email com um link que precisas de clicarde forma a activares a tua conta.

en: Logged in as:
pt_PT: Ligado como:

en: Log out
pt_PT: Sair

en: or
pt_PT: ou

en: Profile information
pt_PT: Informação de perfil

en: Name
pt_PT: Nome

en: Please use the link below to activate it.
pt_PT: Por favor, usa o link em baixo para activar.

en: Hey there, the password reset form was used for your account.
pt_PT: Olá, o formulário de redefinição da password foi usado pela tua conta.

en: Please use the link below to log in and update your password.
pt_PT: Por favor usa o link em baixo para ligar e actualizar a password.

en: If you didn't request for your password to be reset, please ignore this email.
pt_PT: Se não pediste para redefinir a password, por favor ignore este email.

en: Reset your password
pt_PT: Redefine a tua password

en: Hey there, thanks for creating your account.
pt_PT: Olá, muito obrigado por teres criado a conta.

en: Activate your account
pt_PT: Activa a tua conta
