Mezzanine - en to tr_TR translation catalogue (60 entries)

en: Minimum length for passwords
tr_TR: En kısa parola uzunluğu

en: If ``True``, the username field will be excluded from sign up and account update forms.
tr_TR: Eğer işaretli ise , kullanıcı adı alanı, kayıt olma ve hesap güncelleştirme formlarında gözükmeyecektir.

en: List of fields to exclude from the profile form.
tr_TR: Profil formunda gösterilmeyecek alanlar listesi

en: Dotted package path and class name of profile form to use for users signing up and updating their profile, when ``mezzanine.accounts`` is installed.
tr_TR: Kullanıcıların, ``mezzanine.accounts`` uygulama listesine eklendiğinde, sisteme kayıt olurken ve profillerini güncellerken kullanacakları formun nokta kullanılarak belirtilmiş paket ve sınıf adı.

en: If ``True``, users will have their own public profile pages.
tr_TR: Eğer işaretli ise, kullanıcılar  genele açık kendi profil sayfalarına sahip olurlar.

en: If ``True``, when users create an account, they will be sent an email with a verification link, which they must click to enable their account.
tr_TR: Eğer işaretli ise, kullanıcılar yeni bir hesap açtıklarında, hesaplarını etkinleştirmek için onaylama bağlantısı içeren bir e-posta gönderilir.

en: If ``True``, when users create an account, they will not be enabled by default and a staff member will need to activate their account in the admin interface.
tr_TR: Eğer işaretli ise kullanıcılar kayıt olduklarında hesapları aktifleştirilmeyecek, yönetici arayüzünden etkinleştirilmeleri geekecektir.

en: Account approval email addresses
tr_TR: Hesap onayı e-posta adresi.

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new account is created that requires approval.
tr_TR: Her bir etkinleştirme onayı bekleyen hesap yaratıldığında, bilgilendirme e-postası alacak olan virgülle ayrılmış e-posta adresi listesi.

en: Email address
tr_TR: E-Posta adresi

en: Username or email address
tr_TR: Kullanıcı adı veya e-posta adresi

en: Password
tr_TR: Parola

en: Invalid username/email and password
tr_TR: Geçersiz kullanıcı/e-posta ve parola

en: Your account is inactive
tr_TR: Hesabınız etkin değil

en: Password (again)
tr_TR: Parola (tekrar)

en: Only letters, numbers, dashes or underscores please
tr_TR: Sadece harfler, rakamlar, tireler veya alt çizgiler lütfen

en: Leave blank unless you want to change your password
tr_TR: Parolanızı değiltirmek istemediğiniz sürece boş bırakınız

en: Username can only contain letters, numbers, dashes or underscores.
tr_TR: Kullanıcı adı sadece harfler, rakamlar, tireler veya alt çizgiler içerebilir.

en: This username is already registered
tr_TR: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı

en: Passwords do not match
tr_TR: Parolalar uyuşmuyor

en: Password must be at least %s characters
tr_TR: Parolalar en az %s karakter olmalı

en: This email is already registered
tr_TR: Bu e-posta adresi zaten kayıtlı

en: Invalid username/email
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı/e-posta

en: Successfully logged in
tr_TR: Başarıyla giriş yapıldı

en: Log in
tr_TR: Giriş

en: Successfully logged out
tr_TR: Başarıyla çıkış yapıldı

en: Thanks for signing up! You'll receive an email when your account is activated.
tr_TR: Kayıt olduğunuz için teşekkürler! Hesabınız etkinleştirildiğinde bir e-posta alacaksınız.

en: A verification email has been sent with a link for activating your account.
tr_TR: Hesabınızı etkin hale getirmek için gerekli etkinleştirme bağlantısını içeren bir e-posta gönderildi

en: Successfully signed up
tr_TR: Başarıyla kayıt olundu

en: Sign up
tr_TR: Kayıt ol

en: The link you clicked is no longer valid.
tr_TR: Tıkladığınız bağlantı kullanılmamaktadır.

en: Profile updated
tr_TR: Profil güncellendi

en: Update Profile
tr_TR: Profili güncelle

en: A verification email has been sent with a link for resetting your password.
tr_TR: Parolanızı sıfırlamak için gerekli bağlantıyı içeren bir e-posta gönderildi

en: Password Reset
tr_TR: Parola Sıfırlama

en: You're already logged in.
tr_TR: Zaten giriş yapmışsınız.

en: If you don't have an account you can <a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">sign up</a> for one now.
tr_TR: Eğer hesabınız yoksa <a href="%(signup_url)s?next=%(next)s">yeni bir hesap</a> yaratabilirsiniz.

en: <p>You can also <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">reset your password</a> if you've forgotten it.</p>
tr_TR: <p>Ayrıca eğer unuttuysanız <a href="%(password_reset_url)s?next=%(profile_update_url)s">parolanızı sıfırlayabilirsiniz.</a></p>

en: Enter your username or email address and you'll receive an email with a link you need to click, in order to log in and change your password.
tr_TR: Giriş yapıp şifrenizi değiştirebileceğiniz bir e-posta almak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.

en: Update profile
tr_TR: Profili güncelle

en: You're already logged in. If you'd like to create a new account, you'll need to log out first.
tr_TR: Zaten giriş yaptınız.Eğer yeni bir hesap oluşturmak istiyorsanız önce çıkış yapmanız gerekmektedir.

en: After signing up, you'll receive an email with a link you need to click, in order to activate your account.
tr_TR: Kayıt olduktan sonra hesabınızı etkinleştirebilmek için tıklamanız gereken bağlantı yı içeren bir e-posta alacaksınız.

en: Logged in as:
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcı:

en: Log out
tr_TR: Çıkış

en: or
tr_TR: veya

en: Profile information
tr_TR: Profil bilgisi

en: Hey there, a new account has been created and requires activation.
tr_TR: Hey oradaki, bir hesap yaratıldı ve etkinleştirilmeyi bekliyor.

en: Name
tr_TR: Ad

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Please use the link below to activate it.
tr_TR: Etkinleştirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

en: An account requires activation
tr_TR: Bir hesap etkinleştirilmek için bekliyor

en: Hey there, your account has been activated.
tr_TR: Hey oradaki, hesabın etkinleştirildi.

en: Please use the link below to log in.
tr_TR: Lütfen giriş Yapmak için aşağıdaki linki kullanın.

en: Your account has been activated
tr_TR: Hesabınız etkinleştirildi

en: Hey there, the password reset form was used for your account.
tr_TR: Hey oradaki, hesabın için parola sıfırlama formu kullanıldı.

en: Please use the link below to log in and update your password.
tr_TR: Lütfen giriş yapıp şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

en: If you didn't request for your password to be reset, please ignore this email.
tr_TR: Eğer parolanızın sıfırlanmasını istemediyseniz, lütfen bu e-posta'yı görmezden gelin.

en: Reset your password
tr_TR: Parolanızı sıfırlayın

en: Hey there, thanks for creating your account.
tr_TR: Hesabınızı oluşturduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Activate your account
tr_TR: Hesabınızı aktifleştirin
