Mezzanine - en to da translation catalogue (35 entries)

en: Other posts
da: Andre posts

en: Enable featured images in blog posts
da: Aktiver udvalgte billeder i blog posts

en: Blog post URL date format
da: Blog post URL dato format

en: A string containing the value ``year``, ``month``, or ``day``, which controls the granularity of the date portion in the URL for each blog post. Eg: ``year`` will define URLs in the format /blog/yyyy/slug/, while ``day`` will define URLs with the format /blog/yyyy/mm/dd/slug/. An empty string means the URLs will only use the slug, and not contain any portion of the date at all.
da: En tekststreng indeholdende værdien ``year``, ``month``, eller ``day``, hvilket kontrollerer granulariteten af datodelen i URL'en for hver blog post. F.eks.: ``year`` vil definere URL'er i formatet /blog/yyyy/slug/, imens ``day`` vil definere URL'er med formatet /blog/yyyy/mm/dd/slug/. En tom tekststreng betyder at URL'er vil kun bruge slug'en, og ikke indeholde nogen del af datoen.

en: Blog posts per page
da: Blog posts per side

en: Number of blog posts shown on a blog listing page.
da: Antal blog posts vist på side med blog posts

en: Blog posts RSS limit
da: Blog posts RSS grænse

en: Number of most recent blog posts shown in the RSS feed. Set to ``None`` to display all blog posts in the RSS feed.
da: Antal nylige blog posts vist i RSS feed'en. Sæt til ``None`` for at vise alle blog posts i RSS feeden.

en: Slug of the page object for the blog.
da: Slug på bloggens Page objekt

en: Categories
da: Kategorier

en: Allow comments
da: Tillad kommentarer

en: Comments
da: Kommentarer

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Featured Image
da: Udvalgt billede

en: Related posts
da: Relaterede posts

en: Blog Category
da: Blog Kategori

en: Blog Categories
da: Blog kategorier

en: Quick Blog
da: Kvik Blog

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Posted by
da: Lagt op af

en: %(sometime)s ago
da: %(sometime)s siden

en: %(comments_count)s comment | %(comments_count)s comments
da[0]: %(comments_count)s kommentar
da[1]: %(comments_count)s kommentarer

en: Share on Twitter
da: Del på Twitter

en: Share on Facebook
da: Del på Facebook

en: Category:
da: Kategori:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Viewing posts tagged
da: Viser posts tagget

en: Viewing posts for the category
da: Viser posts i kategorien

en: Viewing posts from
da: Viser posts fra

en: Viewing posts by
da: Viser posts af

en: in
da: i

en: read more
da: læs mere

en: Recent Posts
da: Nylige poster

en: Archive
da: Arkiv

en: Authors
da: Forfattere
