Mezzanine - en to it translation catalogue (39 entries)

en: Other posts
it: Altri articoli

en: Enable featured images in blog posts
it: Abilita immagini in evidenza negli articoli del blog

en: Blog post URL date format
it: Formato data nelle URL dei post del blog

en: A string containing the value ``year``, ``month``, or ``day``, which controls the granularity of the date portion in the URL for each blog post. Eg: ``year`` will define URLs in the format /blog/yyyy/slug/, while ``day`` will define URLs with the format /blog/yyyy/mm/dd/slug/. An empty string means the URLs will only use the slug, and not contain any portion of the date at all.
it: Una stringa contenente il valore ``year``, ``month`` o ``day``, che controlla la granularità della porzione di data presente nella URL di ciascun post del blog. Ad esempio: ``year`` definirà delle URL nel formato /blog/yyyy/slug/, mentre ``day`` definirà URL col formato /blog/yyyy/mm/dd/slug/. Una stringa vuota significa che le URL useranno solo lo slug, e non conterranno alcuna porzione di data.

en: Blog posts per page
it: Articoli blog per pagina

en: Number of blog posts shown on a blog listing page.
it: Numero di articoli mostrati su una pagina elenco del blog.

en: Blog posts RSS limit
it: Limite agli articoli del blog nel feed RSS

en: Number of most recent blog posts shown in the RSS feed. Set to ``None`` to display all blog posts in the RSS feed.
it: Numero degli articoli più recenti del blog mostrati nel feed RSS. Impostare a ``None`` per mostrare nel feed RSS tutti gli articoli del blog.

en: Slug of the page object for the blog.
it: Slug dell'oggetto pagina per il blog.

en: Categories
it: Categorie

en: Allow comments
it: Permetti i commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Rating
it: Valutazione

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Related posts
it: Articoli collegati

en: Blog post
it: Articolo del blog

en: Blog posts
it: Articoli del blog

en: Blog Category
it: Categoria del blog

en: Blog Categories
it: Categorie del blog

en: Quick Blog
it: Blog rapido

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Posted by
it: Inserito da

en: %(sometime)s ago
it: %(sometime)s fa

en: %(comments_count)s comment | %(comments_count)s comments
it[0]: %(comments_count)s commento
it[1]: %(comments_count)s commenti

en: Tags
it: Tag

en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Blog
it: Blog:

en: Category:
it: Categoria:

en: Author:
it: Autore:

en: Viewing posts tagged
it: Articoli con tag

en: Viewing posts for the category
it: Articoli della categoria

en: Viewing posts from
it: Articoli da

en: Viewing posts by
it: Articoli di

en: read more
it: leggi il resto

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Archive
it: Archivio

en: Authors
it: Autori

en: Feeds
it: Feed
