Mezzanine - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: This field is required if status is set to published.
ar: هذا الحقل مطلوب إذا كانت حالة الصفحة منشورة.

en: Meta data
ar: بيانات التعريف

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
ar: للتحكم في ترتيب وتجميع قائمة الإشراف.

en: Content
ar: المحتوى

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Site
ar: الموقع

en: Users
ar: المستخدمون

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: An open source content management platform.
ar: بيئة إدارة محتوى متاحة المصدر.

en: Order
ar: الترتيب

en: Title
ar: العنوان

en: URL
ar: العنوان الإلكتروني - URL

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
ar: اتركه خالياً لإعداد عنوان إلكتروني تلقائي مستخلص من العنوان.

en: View on site
ar: مشاهدة الموقع

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
ar: عنوان اختياري يتم استخدامه في علامة العنوان الخاصة بـلغة HTML. إذا تركته خالياً، سيتم استخدام العنوان الرئيسي.

en: Description
ar: الوصف

en: Generate description
ar: إعداد وصف تلقائي

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
ar: إنشاء وصف مستخلص من المحتوى تلقائياً. أزل هذا الخيار إذا كنت ترغب في كتابة وصف بنفسك.

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Draft
ar: مسودة

en: Published
ar: منشور

en: Status
ar: الحالة

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
ar: في حالة اختيار المسودة، سيتم عرض هذه الصفحة للمشرفين فقط.

en: Published from
ar: منشور منذ

en: With Published chosen, won't be shown until this time
ar: إذا كانت الصفحة منشورة، فلن يتم عرضها حتى هذا الوقت.

en: Expires on
ar: منشور إلى

en: With Published chosen, won't be shown after this time
ar: إذا كانت الصفحة منشورة، فلن يتم عرضها بعد هذا الوقت

en: Show in sitemap
ar: إظهار في خريطة الموقع

en: Author
ar: الكاتب

en: Permission denied
ar: إجراء غير مسموح به

en: and
ar: و

en: View Mobile Site
ar: عرض موقع الأجهزة المحمولة

en: Home
ar: الرئيسية

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: View site
ar: عرض الموقع

en: Dashboard
ar: لوحة المعلومات

en: Username or email:
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني:

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Interface:
ar: الواجهة

en: Admin
ar: الإشراف

en: Log in
ar: دخول

en: Forgot password?
ar: هل نسيت كلمة السر؟

en: Add
ar: إضافة

en: Change
ar: تعديل

en: Add another
ar: إضافة جديدة

en: Recent Actions
ar: آخر الإجراءات

en: My Actions
ar: إجراءاتي

en: None available
ar: غير متاحة

en: Page not found
ar: صفحة غير موجودة

en: The page you requested does not exist.
ar: الصفحة التي طلبتها غير موجودة.

en: Error
ar: خطأ

en: Sorry, an error occurred.
ar: عذراً، حصل خطأ.

en: Save
ar: حفظ

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Edit
ar: تحرير

en: Log out
ar: خروج

en: Page
ar: صفحة

en: of
ar: من

en: Search
ar: بحث
