Mezzanine - en to da translation catalogue (118 entries)

en: This field is required if status is set to published.
da: Feltet er påkrævet hvis status er sat til udgivet.

en: Meta data
da: Metadata

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
da: Bestemmer rækkefølgen og grupperingen af administrationsmenuen.

en: Content
da: Indhold

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Site
da: Side

en: Users
da: Brugere

en: Unregister these models from the admin.
da: Afregistrer disse modeller fra administratoren.

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
da: Størrelsen af thumbnail previews for billedfelter i admin interfacet.

en: Akismet API Key
da: Akismet API nøgle

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
da: Nøgle til http://akismet.com spam filter servicen. Brugt til at filtrere spam fra kommentare og formulare.

en: bit.ly access token
da: bit.ly adgangstoken

en: Access token for http://bit.ly URL shortening service.
da: Adgangstoken til http://bit.ly URL forkortningsservicen.

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
da: En tre dels sekvens, hver indeholdene en sekvens af template tags brugt til at rendere admin oversigten.

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
da: Enhedsspecifik skabelon underbibliotek der skal bruges som standardenhed.

en: Mapping of device specific template sub-directory names to the sequence of strings that may be found in their user agents.
da: Mapping af enhedsspecifikke skabelonunderbiblioteksnavne til sekvenser af strenge, der kan blive fundet i deres brugeragenter.

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
da: Hvis ``True``, vil website formularer bruge HTML5 features.

en: A sequence of fields that will be injected into Mezzanine's (or any library's) models. Each item in the sequence is a four item sequence. The first two items are the dotted path to the model and its field name to be added, and the dotted path to the field class to use for the field. The third and fourth items are a sequence of positional args and a dictionary of keyword args, to use when creating the field instance. When specifying the field class, the path ``django.models.db.`` can be omitted for regular Django model fields.
da: En sekvens af felter der vil blive injiceret ind i Mezzanines (eller et hvilket som helst andet biblioteks) modeller. Hver del af sekvensen er selv en fire-elements sekvens. De første to elementer er den punktumadskilte sti til modellen og det feltnavn, der skal tilføjes, og den punktumadskilte sti til den feltklasse, der skal bruges til feltet. Det tredje og fjerde element er en sekvens af positionelle argumenter og et dictionary af nøgleordsargumenter til brug ved skabelsen af feltinstansen. Ved specificeringen af feltklassen kan stien ``django.models.db.`` udelades for regulære Django modelfelter.

en: Name of the jQuery file.
da: Navnet på jQuery filen.

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
da: Navnet på jQuery filen, der findes i mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Name of the jQuery UI file.
da: Navn på jQuery UI filen.

en: Name of the jQuery UI file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
da: Navn på jQuery UI filen der findes i mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Max paging links
da: Maksimum antal sidelinks.

en: Max number of paging links to display when paginating.
da: Maksimum antal sidelinks til visning under paginering.

en: Media library per site
da: Mediebibliotek per webside

en: If ``True``, each site will use its own directory within the filebrowser media library.
da: Hvis sat til ``True``, vil hver side bruge sin egen folder i filbrowser mediebiblioteket.

en: Models that subclass ``Ownable`` and use the ``OwnableAdmin`` have their admin change-list records filtered down to records owned by the current user. This setting contains a sequence of models in the format ``app_label.object_name``, that when subclassing ``Ownable``, will still show all records in the admin change-list interface, regardless of the current user.
da: Modeller der nedarver fra ``Ownable`` og bruger ``OwnableAdmin`` har deres admin change-list records filtreret ned til records eget af den nuværende bruger. Denne indstilling indeholder en sekvens af modeller i formatet ``app_label.object_name``, der, når nedarvet fra ``Ownable``, stadig vil vise alle records i admin change-list interfacet, ligemeget hvem den nuværende bruger er.

en: Dotted package path and class name of the widget to use for the ``RichTextField``.
da: Punktumadskilt pakkesti og klassenavn på den widget, der skal bruges til ``RichTextField``.

en: List of HTML tags that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
da: Liste af HTML tags, der ikke skal blive strippet fra ``RichTextField`` instanser.

en: List of HTML attributes that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
da: Liste af HTML attributter, der ikke vil blive strippet fra ``RichTextField``.

en: List of inline CSS styles that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
da: List af inline CSS styles der ikke vil blive fjernet fra ``RichTextField`` instanser.

en: High
da: Høj

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
da: Lav (tillader video, iframe, Flash, etc.)

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Rich Text filter level
da: Rich Text filter niveau

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
da: *Ændr ikke denne indstilling med mindre du ved hvad du gør.*
    
    Når indhold er gemt i et Rich Text (WYSIWYG) felt, vil usikre HTML tags og attributter blive strippet fra indholdet for at beskytte mod at stabmedlemmer med vilje kan tilføje kode, der kunne give problemer, såsom at give deres brugerkonto superbrugerstatus med fuld adgang til systemet.
    
    Denne indstilling tillader dig at ændre filtreringsniveauet. At indstille det til lav vil tillade bestemte ekstra tags, såsom dem der er nødvendige for at embedde video. Selvom disse tags ikke er hovedmål for de brugere, der måtte tilføje skadelig kode, er de stadig betragtet som farlige og kunne potentielt blive misbrugt af meget tekniske brugere og er derfor bortfiltreret, når filtreringsniveauet er sat til høj.
    
    At indstille det til ingen filtrering vil fjerne al filtrering og tillade stabmedlemmer at bruge enhver kode, inklusiv script tags.

en: Sequence of models that will be provided by default as choices in the search form. Each model should be in the format ``app_label.model_name``. Only models that subclass ``mezzanine.core.models.Displayable`` should be used.
da: Sekvens af modeller der vil være tilgængelige som standard somvalgmuligheder i søgeformularen. Hver model skal være i formatet ``app_label.model_name``. Kun modeller som nedarver fra ``mezzanine.core.models.Displayable`` kan bruges.

en: Search results per page
da: Søgeresultater per side

en: Number of results shown in the search results page.
da: Antal resultater vist på søgeresultatsiden.

en: A URL prefix for mounting all of Mezzanine's urlpatterns under. When using this, you'll also need to manually apply it to your project's root ``urls.py`` module. The root ``urls.py`` module provided by Mezzanine's ``mezzanine-project`` command contains an example of this towards its end.
da: Et URL prefiks til at montere alle Mezzanines url patterns under. Når dette bruges er du også nødt til manuelt at sætte det i dit projekts rods ``urls.py`` modul. Rod ``urls.py`` modulet lavet af Mezzanines ``mezzanine-project`` kommando indeholder et eksempel på dette i slutningen af filen.

en: Site Title
da: Side titel

en: Title that will display at the top of the site, and be appended to the content of the HTML title tags on every page.
da: Titel der vil blive vist i toppen af siden og blive tilføjet til indholdet af hver sides HTML title tag.

en: A tag line that will appear at the top of all pages.
da: En tagline der vil blive vist i toppen af hver side.

en: An open source content management platform.
da: En open source content management platform.

en: Sequence of dotted Python paths to callable functions used for checking posted content (such as forms or comments) is spam. Each function should accept three arguments: the request object, the form object, and the URL that was posted from. Defaults to ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` which will use the http://akismet.com spam filtering service when the ``AKISMET_API_KEY`` setting is configured.
da: Sekvens af punktumadskilte Python stier til funktioner brugt til at tjekke om indhold (såsom formularer eller kommentarer) er spam. Hver funktion skal tage tre argumenter: request objektet, formular objektet, og URL'en som der er skrevet fra. Standard er ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` hvilket vil bruge http://akismet.com spam filtreringsservicen når ``AKISMET_API_KEY`` indstillingen er sat.

en: Enable SSL
da: Aktiver SSL

en: If ``True``, users will be automatically redirected to HTTPS for the URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting.
da: Hvis sat til ``True``, vil brugere automatisk blive omdirrigeret til HTTPS for URL'erne specificeret af ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` indstillingen.

en: Force Host
da: Gennemtving host

en: Host name that the site should always be accessed via that matches the SSL certificate.
da: Host navn som websiden altid burde blive tilgået via som matcher SSL certifikatet.

en: If ``True``, only URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting will be accessible over SSL, and all other URLs will be redirected back to HTTP if accessed over HTTPS.
da: Hvis sat til ``True``, vil kun URL'er specificeret af ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` indstillingen blive gjort tilgængelige  over SSL, og alle andre URL'er vil blive omdirrigerede tilbage til HTTP hvis tilgået over HTTPS.

en: List of words which will be stripped from search queries.
da: List af ord, der vil blive fjernet fra søgninger.

en: Tag Cloud Sizes
da: Tag Cloud størrelser

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
da: Antal af forskellige størrelser for tags når vist som tag cloud.

en: Sequence of setting names available within templates.
da: Sekvens af indstillingsnavne tilgængelige fra skabeloner.

en: Directory name to store thumbnails in, that will be created relative to the original image's directory.
da: Biblioteksnavn til at gemme thumbnails i, der vil blive skabt relativt til det oprindelige billedes bibliotek.

en: URL for the JavaScript file (relative to ``STATIC_URL``) that handles configuring TinyMCE when the default ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` is used.
da: URL til JavaScript filen (relativ til ``STATIC_URL``) der håndterer konfigurering af TinyMCE når standard ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS``'en er brugt.

en: Dict mapping file field names in the format ``app_label.model_name.field_name`` to the Python dotted path to function names that will be used for the file field's ``upload_to`` argument.
da: Dict som mapper filfelt navne i formatet ``app_label.model_name.field_name`` til den Python punktumadskilte sti til funktionsnavne der vil blive brugt til filfeltets ``upload_to`` argument.

en: If ``True``, the south application will be automatically added to the ``INSTALLED_APPS`` setting.
da: Hvis sat til ``True``, vil south applikationen automatisk blive tilføjet til ``INSTALLED_APPS`` indstillingen.

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
da: Kunne ikke importere værdien af settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s

en: Order
da: Rækkefølge

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
da: Efterlad feltet tomt for at få URL'en autogenereret fra titlen.

en: View on site
da: Se på siden

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
da: Valgfri titel til brug i HTML title tagget. Hvis du lader den være tom vil hovedtitelfeltet blive brugt.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Generate description
da: Generer beskrivelse

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
da: Hvis markeret vil beskrivelsen automatisk blive genereret fra indholdet. Afmarker hvis du selv vil skrive beskrivelsen.

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Draft
da: Kladde

en: Published
da: Udgivet

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
da: Vil kun blive vist til admin brugere, hvis Kladde er valgt.

en: Published from
da: Udgivet fra

en: With Published chosen, won't be shown until this time
da: Vil ikke blive vist før dette tidspunkt, hvis Udgivet er valgt.

en: Expires on
da: Udløber den

en: With Published chosen, won't be shown after this time
da: Vil ikke blive vist før efter dette tidspunkt, hvis Udgivet er valgt.

en: Show in sitemap
da: Vis i sitemap

en: Author
da: Forfatter

en: Sites
da: Websider

en: Site permission
da: Webside tilladelse

en: Site permissions
da: Webside tilladelser

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Everything
da: Alt

en: Page
da: Side

en: Powered by
da: Drevet af

en: and
da: og

en: Theme by
da: Tema af

en: View Mobile Site
da: Vis mobil side

en: 
    <h2>Congratulations!</h2>
    <p>
        Welcome to your new Mezzanine powered website.
        Here are some quick links to get you started:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Log in to the admin interface</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Creating custom page types</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">Modifying HTML templates</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Changing this homepage</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Other frequently asked questions</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Full list of settings</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Deploying to a production server</a></li>
    </ul>
da: 
    <h2>Tillykke!</h2>
    <p>
        Velkommen til din nye Mezzanine-drevede webside.
        Her er et par hurtige links til at få dig i gang:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Log ind i administrationsinterfacet</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Lav dine egne sidetyper</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">Modificer HTML skabeloner</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Ændr denne startside</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Andre ofte stillede spørgsmål</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Hele listen med indstillinger</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Deployment til produktionsserver</a></li>
    </ul>

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: 
    No results were found in %(search_type)s matching your query: %(query)s
da: 
    Ingen resultater fundet i %(search_type)s der matchede din søgning: %(query)s

en: 
    Showing %(start)s to %(end)s of %(total)s results in %(search_type)s matching your query: %(query)s
da: 
    Viser %(start)s til %(end)s af %(total)s resultater i %(search_type)s matchende din søgning: %(query)s

en: read more
da: læs mere

en: View site
da: Vis webside

en: Dashboard
da: Oversigt

en: You don't have permission to access the admin for this site.
da: Du har ikke tilladelse til adgang til administrationen af denne webside.

en: Username or email:
da: Brugernavn eller email:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Admin
da: Administrator

en: Log in
da: Log ind

en: Forgot password?
da: Glemt password?

en: Add
da: Tilføj

en: Change
da: Ændr

en: Add another
da: Tilføj en til

en: Recent Actions
da: Nylige handlinger

en: My Actions
da: Mine handlinger

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: The page you requested does not exist.
da: Siden eksisterer ikke.

en: Error
da: Fejl

en: Sorry, an error occurred.
da: Beklager, der er sket en fejl.

en: Save
da: Gem

en: Cancel
da: Fortryd

en: Edit
da: Rediger

en: Log out
da: Log ud

en: of
da: af

en: Search
da: Søg

en: Go
da: Send
