Mezzanine - en to fi translation catalogue (125 entries)

en: This field is required if status is set to published.
fi: Tämä kenttä vaaditaan jos tila muutetaan julkaistuksi.

en: Meta data
fi: Metatiedot

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
fi: Määrää hallintavalikon järjestyksen ja ryhmittelyn.

en: Content
fi: Sisältö

en: Media Library
fi: Mediakirjasto

en: Site
fi: Sivusto

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Unregister these models from the admin.
fi: Poista nämä mallit hallintapaneelista.

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
fi: Esikatselukuvien koko hallintapaneelissa.

en: Akismet API Key
fi: Akismet API-avain

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
fi: Avain http://akismet.com roskapostisuodatukselle. Käytetään kommenttien ja lomakkeiden kenttien suodatukseen.

en: bit.ly access token
fi: bit.ly avain

en: Access token for http://bit.ly URL shortening service.
fi: Avain URL-lyhennyspalvelulle http://bit.ly

en: Mezzanine's caching uses a technique know as mint caching. This is where the requested expiry for a cache entry is stored with the cache entry in cache, and the real expiry used has the ``CACHE_SET_DELAY`` added to it. Then on a cache get, the store expiry is checked, and if it has past, the cache entry is set again, and no entry is returned. This tries to ensure that cache misses never occur, and if many clients were to get a cache miss at once, only one would actually need to re-generated the cache entry.
fi: Mezzaninen välimuisti käyttää "mint caching"-tekniikkaa. Siinä pyydetty erääntyminen välimuistin merkinnälle on tallennettu välimuistiin kyseiseen merkintään ja sen oikeaan erääntymisaikaan on lisätty `CACHE_SET_DELAY``. Silloin välimuistia noutaessa merkinnän erääntyminen tarkistetaan ja jos se on mennyt, merkintä luodaan uudelleen eikä mitään palauteta. Tämä yrittää varmistaa sen, että välimuistivirheitä ei tulisi, ja jos monet käyttäjät saavat välimuistivirheen samalla kertaa, vain yhden tarvitsee luoda merkintä välimuistiin uudelleen.

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
fi: Kolmen kohteen sarja, jossa jokainen sisältää sarjan template tageja joita käytetään hallintapaneelin renderöimiseen.

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
fi: Laitekohtainen sivupohjien alikansio jota käytetään oletuksena.

en: Mapping of device specific template sub-directory names to the sequence of strings that may be found in their user agents.
fi: Laitekohtaisten sivupohjien alikansioiden nimien kartoittaminen merkkisarjaan jotka ovat niiden selaintunnisteissa.

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
fi: Jos ``True``, lomakkeet käyttävät HTML5-ominaisuuksia.

en: A sequence of fields that will be injected into Mezzanine's (or any library's) models. Each item in the sequence is a four item sequence. The first two items are the dotted path to the model and its field name to be added, and the dotted path to the field class to use for the field. The third and fourth items are a sequence of positional args and a dictionary of keyword args, to use when creating the field instance. When specifying the field class, the path ``django.models.db.`` can be omitted for regular Django model fields.
fi: Sarja kenttiä jotka injektoidaan Mezzaninen (tai minkä tahansa kirjaston) modeliin. Jokainen osio sarjassa on oma neljän osan sarjansa. Ensimmäiset kaksi ovat merkitty polku modeliin ja sen kentän nimi joka lisätään, ja myös polku kentän luokkaan. Kolmas ja neljäs osa ovat sarja paikka-argumenttejä ja sanairja avainsana-arhumenttejä, joita käytetään kentän luomisessa. Kun määritetään kentän luokka, polku `django.models.db.`` voi olla käytössä Djangon tavallisille model-kentille.

en: A sequence mapping host names to themes, allowing different templates to be served per HTTP hosts Each item in the sequence is a two item sequence, containing a host such as ``othersite.example.com``, and the name of an importable Python package for the theme. If the host is matched for a request, the templates directory inside the theme package will be first searched when loading templates.
fi: Sarja isäntänimiä teemojen kartoitukseen, joka sallii eri mallien käyttämisen jokaista HTTP hostia kohden. Jokainen kohde sarjassa on kahden osan sarja, jossa on esimerkiksi host `othersite.example.com``, ja tuotavan Python-paketin nimi teemalle. Jos isäntä vastaa pyyntöä, mallien kansio teeman sisällä etsitään ensiksi niitä lisätessä.

en: Name of the jQuery file.
fi: jQuery-tiedoston nimi.

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
fi: jQeury-tiedoston nimi kansiossa mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Name of the jQuery UI file.
fi: jQuery UI-tiedoston nimi.

en: Name of the jQuery UI file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
fi: jQuery UI-tiedoston nimi kansiossa mezzanine/core/static/mezzanine/js

en: Max paging links
fi: Maksimimäärä sivulinkkejä

en: Max number of paging links to display when paginating.
fi: Suurn määrä näytettäviä sivunumerolinkkejä.

en: Media library per site
fi: Mediakirjasto sivustokohtaisesti

en: If ``True``, each site will use its own directory within the filebrowser media library.
fi: Jos ``Tosi``, jokainen sivu käyttää omaa kansiotaan tiedostoselaimen mediakirjastossa.

en: Models that subclass ``Ownable`` and use the ``OwnableAdmin`` have their admin change-list records filtered down to records owned by the current user. This setting contains a sequence of models in the format ``app_label.object_name``, that when subclassing ``Ownable``, will still show all records in the admin change-list interface, regardless of the current user.
fi: Modelien jotka ovat``Ownable``:n aliluokkia ja käyttävät ``OwnableAdmin`` hallintapaneelin muutoshistoria suodatetaan jotta vain nykyisen käyttäjän teot näytetään. Tämä asetus sisältää sarjan modeleita mallilla ``app_label.object_name``, jotta kun on ``Ownable``:n aliluokka, näytetään silti kaikki teot hallintapaneelin muutoshistoriassa käyttäjästä riippumatta.

en: Dotted package path and class name of the widget to use for the ``RichTextField``.
fi: Merkitty polku ja luokan nimi ``RichTextField`` widgetille.

en: List of HTML tags that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
fi: Lista HTML-tageista joita ei poisteta ``RichTextField``-instansseista.

en: List of HTML attributes that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
fi: Lista HTML-attribuuteista joita ei poisteta ``RichTextField`` instansseista.

en: List of inline CSS styles that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
fi: CSS-tyylit joita ei poisteta ``RichTextField``-instansseista.

en: Dotted path to the function to call on a ``RichTextField`` value before it is rendered to the template.
fi: Merkitty polku funktioon jolla kutsutaan ``RichTextField`` arvo ennen kuin se renderöidään sivulle.

en: High
fi: Korkea

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
fi: Matala (sallii elementit video, iframe, Flash, jne)

en: No filtering
fi: Ei suodatusta

en: Rich Text filter level
fi: Sisältökentän suodatus

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
fi: *Älä muuta tätä asetusta ellet ole aivan varma mitä teet.*
    
    Kun sisältö tallennetaan sisältökentässä (WYSIWYG), ei-turvalliset HTML-tagit ja attribuutit poistetaan sisällöstä jotta kukaan ei vahingossa lisää kenttään koodia joka voisi aiheuttaa ongelmia, esimerkiksi käyttäjän tunnuksen muuttaminen pääkäyttäjäksi jolla on täysi pääsy koko järjestelmään.
    
    Tämä asetus sallii sinun muuttaa sisällönsuodatuksen tasoa. Sen asettaminen matalalle sallii tiettyjen tagien käytön, esimerkiksi videoelementin. Vaikka nämä tagit eivät ole suurimpia mahdollisia haittakoodin lähteelle, ne voivat silti olla vaarallisia ja niitä voi mahdollisesti käyttää väärin joku erityisen osaava henkilö, joten ne poistetaan sisällöstä asetuksen ollessa korkea.
    
    Jos asetat suodatuksen kokonaan pois, kaikki suodatus tosiaan jää tekemättä ja sallii minkä tahansa koodin ajamisen kirjoittajan toimesta, mukaanlukien skriptien.

en: Sequence of models that will be provided by default as choices in the search form. Each model should be in the format ``app_label.model_name``. Only models that subclass ``mezzanine.core.models.Displayable`` should be used.
fi: Sarja modeleita jotka ovat oletusvaihtoehtoina hakukentässä. Jokaisen pitäisi olla muodossa ``app_label.model_name``. Vain modeleita jotka ovat tämän ``mezzanine.core.models.Displayable`` aliluokkia tulisi käyttää.

en: Search results per page
fi: Hakutuloksia sivua kohden

en: Number of results shown in the search results page.
fi: Näytettävien hakutulosten määrä hakusivua kohden.

en: A URL prefix for mounting all of Mezzanine's urlpatterns under. When using this, you'll also need to manually apply it to your project's root ``urls.py`` module. The root ``urls.py`` module provided by Mezzanine's ``mezzanine-project`` command contains an example of this towards its end.
fi: URL prefix jonka alle kaikki Mezzaninen urlpatternit laitetaan. Kun käytät tätä, sinun tarvitsee myös manuaalisesti tehdä se projektisi tiedostoon ``urls.py``. Mallitiedosto jonka Mezzaninen komento ``mezzanine-project`` luo pitää sisällään esimerkin tästä sen loppuosassa.

en: Site Title
fi: Sivun nimi

en: Title that will display at the top of the site, and be appended to the content of the HTML title tags on every page.
fi: Sivuston nimi joka näytetään sivun yläosassa ja asetetaan jokaisen sivun HTML title-tagiin.

en: Tagline
fi: Tunnuslause

en: A tag line that will appear at the top of all pages.
fi: Tunnuslause joka näytetään kaikkien sivujen yläosassa.

en: An open source content management platform.
fi: Avoimen lähdekoodin sisällönhallintajärjestelmä.

en: Dotted Python path to the callable for converting strings into URL slugs. Defaults to ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` which allows for non-ascii URLS. Change to ``django.template.defaultfilters.slugify`` to use Django's slugify function, or something of your own if required.
fi: Merkitty Python-polku kutsuun merkkijonojen muuttamiseksi URL slugeiksi. Oletus on ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` joka sallii ei-ASCII-merkkiset URL:t. Muuta tähän ``django.template.defaultfilters.slugify`` jos haluat käyttää Djangon slugify-funktiota tai jotain omaasi tarvittaessa.

en: Sequence of dotted Python paths to callable functions used for checking posted content (such as forms or comments) is spam. Each function should accept three arguments: the request object, the form object, and the URL that was posted from. Defaults to ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` which will use the http://akismet.com spam filtering service when the ``AKISMET_API_KEY`` setting is configured.
fi: Sarja merkittyjä Python-polkuja kutsuttaviin funktioihin joita käytetään lähetetyn sisällön tarkistamiseen (esimerkiksi lomakkeet ja kommentit) ja merkitsemiseen roskapostiksi. Jokaisen funktion tulisi hyväksyä kolme argumenttia: pyyntö, lomake ja URL josta se lähetettiin. Oletuksena ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` jota käytetään http://akismet.com roskapostinsuodatukseen kun ``AKISMET_API_KEY`` on asetettu.

en: Enable SSL
fi: Salli SSL

en: If ``True``, users will be automatically redirected to HTTPS for the URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting.
fi: Jos ``Tosi``, käyttäjät ohjataan automaattisesti HTTPS-alkuisiin osoitteisiin asetuksella ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES``.

en: Force Host
fi: Pakota isäntä

en: Host name that the site should always be accessed via that matches the SSL certificate.
fi: Isäntänimi jota sivuston tulisi aina käyttää SSL-sertifikaatin sopiessa.

en: If ``True``, only URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting will be accessible over SSL, and all other URLs will be redirected back to HTTP if accessed over HTTPS.
fi: Jos ``Tosi``, vain URL:t lähteestä ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` ovat avattavista SSL:n yli, ja kaikki muut osoitteet ohjataan takaisin HTTP-alkuisiksi.

en: List of words which will be stripped from search queries.
fi: Sanat jotka poistetaan hauista.

en: Tag Cloud Sizes
fi: Avainsanapilvien koot

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
fi: Eri koot avainsanoille kun ne näytetään pilven muodossa.

en: Sequence of setting names available within templates.
fi: Sarja asetusten nimiä sivupohjien sisällä.

en: Directory name to store thumbnails in, that will be created relative to the original image's directory.
fi: Kansion nimi johon esikatselukuvat tallennetaan, ja joka luodaan kuvan alkuperäiskansion yhteyteen.

en: URL for the JavaScript file (relative to ``STATIC_URL``) that handles configuring TinyMCE when the default ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` is used.
fi: URL JavaScript-tiedostolle (yhtenevä ``STATIC_URL`` kanssa) joka käsittelee TinyMCE:n konfiguraatiota kun oletus ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` on käytössä.

en: Dict mapping file field names in the format ``app_label.model_name.field_name`` to the Python dotted path to function names that will be used for the file field's ``upload_to`` argument.
fi: Kenttien nimien kartoitus muodossa ``app_label.model_name.field_name`` Python-merkittyyn polkuun nimille joita käytetään tiedosto-kentän ``upload_to`` argumentissa.

en: If ``True``, the south application will be automatically added to the ``INSTALLED_APPS`` setting.
fi: Jos ``Tosi``, south-applikaatio lisätään automaattisesti kohtaan ``INSTALLED_APPS`` asetuksissa.

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
fi: Ei voitu tuoda arvoa settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s

en: Order
fi: Järjestys

en: Title
fi: Otsikko

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
fi: Jätä tyhjäksi jos haluat että osoite luodaan otsikon mukaisesti.

en: View on site
fi: Näytä sivulla

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
fi: Valinnainen otsikko käytettäväksi HTML-tagissa title. Jos jätetänä tyhjäksi, varsinaista otsikkoa käytetään.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Generate description
fi: Luo kuvaus

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
fi: Jos valitset tämän, kuvaus luodaan automaattisesti sivuston sisällöstä. Älä valitse tätä jos haluat itse luoda kuvauksen.

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Draft
fi: Luonnos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Status
fi: Tila

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
fi: Luonnos valittuna tämä näkyy vain sivuston hallitsijoille.

en: Published from
fi: Julkaistu

en: With Published chosen, won't be shown until this time
fi: Julkaistu valittuna, ei näytetä ennen tätä hetkeä.

en: Expires on
fi: Vanhenee

en: With Published chosen, won't be shown after this time
fi: Julkaistu valittuna, ei näytetä tämän hetken jälkeen.

en: Show in sitemap
fi: Näytä sivukartassa

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Sites
fi: Sivustot

en: Site permission
fi: Sivuston oikeudet

en: Site permissions
fi: Sivuston oikeudet

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Everything
fi: Kaikki

en: Powered by
fi: Moottorina

en: and
fi: ja

en: Theme by
fi: Teeman loi

en: View Mobile Site
fi: Näytä mobiilisivu

en: Home
fi: Etusivu

en: 
    <h2>Congratulations!</h2>
    <p>
        Welcome to your new Mezzanine powered website.
        Here are some quick links to get you started:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Log in to the admin interface</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Creating custom page types</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">Modifying HTML templates</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Changing this homepage</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Other frequently asked questions</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Full list of settings</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Deploying to a production server</a></li>
    </ul>
fi: 
    <h2>Onnittelut!</h2>
    <p>
        Tervetuloa uudelle Mezzanine-sivustollesi.
        Tässä muutamia linkkejä joiden avulla pääset alkuun:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Kirjaudu sisään hallintapaneeliin</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Omien sivutyyppien luonti/a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">HTML-sivupohjien muokkaaminen</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Tämän etusivun muuttaminen</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Muita usein kysyttyjä kysymyksiä</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Lista asetuksista</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Vienti tuotantopalvelimelle</a></li>
    </ul>

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: 
    No results were found in %(search_type)s matching your query: %(query)s
fi: 
    Ei tuloksia %(search_type)s jotka sopivat hakuusi: %(query)s

en: 
    Showing %(start)s to %(end)s of %(total)s results in %(search_type)s matching your query: %(query)s
fi: 
    Näytetään %(start)s %(end)s asti %(total)s tuloksista %(search_type)s jotka sopivat hakuusi: %(query)s

en: read more
fi: Jatka lukemista

en: View site
fi: Näytä sivusto

en: Dashboard
fi: Hallintapaneeli

en: You don't have permission to access the admin for this site.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia hallintapaneeliin pääsemiseksi.

en: Username or email:
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Interface:
fi: Käyttöliittymä:

en: Admin
fi: Hallintapaneeli

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Forgot password?
fi: Unohtuiko salasana?

en: Add
fi: Lisää

en: Change
fi: Muokkaa

en: Add another
fi: Lisää toinen

en: Recent Actions
fi: Uusin toiminta

en: My Actions
fi: Oma toiminta

en: None available
fi: Mitään ei saatavilla

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: The page you requested does not exist.
fi: Hakemaasi sivua ei löydy.

en: Error
fi: Virhe

en: Sorry, an error occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Page
fi: Sivu

en: of
fi: n

en: Search
fi: Hae

en: Go
fi: Mene
