Mezzanine - en to hu translation catalogue (82 entries)

en: This field is required if status is set to published.
hu: Ezt meg kell adni ahhoz, hogy közzé lehessen tenni.

en: Meta data
hu: Metaadat

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
hu: Az admin menü rendezéseit és a csoportosjait állítja.

en: Content
hu: Tartalom

en: Media Library
hu: Médiatár

en: Site
hu: Honlap

en: Users
hu: Felhasználók

en: Unregister these models from the admin.
hu: Ezen modellek eltávolítása az admin felületről.

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
hu: A kép típusú mezők indexképeinek mérete az admin felületen.

en: Akismet API Key
hu: Akismet API kulcs

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
hu: Kulcs az http://akismet.com spamszűrő szolgáltatáshoz. Kommentek és űrlapok szűréséhez használjuk.

en: bit.ly access token
hu: token bit.ly-hez

en: Mezzanine's caching uses a technique know as mint caching. This is where the requested expiry for a cache entry is stored with the cache entry in cache, and the real expiry used has the ``CACHE_SET_DELAY`` added to it. Then on a cache get, the store expiry is checked, and if it has past, the cache entry is set again, and no entry is returned. This tries to ensure that cache misses never occur, and if many clients were to get a cache miss at once, only one would actually need to re-generated the cache entry.
hu: A mezzanine cache a mint caching nevű technikán alapszik. )Ö)Ö)Ö)Ö)

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
hu: Háromelemű lista amely minden eleme sablon tagek sorozata, melyek az admin műszerfal renderelése során vannak használva.

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
hu: Eszközfüggő sablon alkönyvtár az alapértelmezett eszközhöz.

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
hu: Ha ``True`` az űrlapok HTML5 funkciókat is használni fognak.

en: Name of the jQuery file.
hu: A jQuery fájl neve.

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
hu: A mezzanine/core/static/mezzanine/js/ alatt található  jQuery fájl neve.

en: Media library per site
hu: Oldalankénti médiatár

en: If ``True``, each site will use its own directory within the filebrowser media library.
hu: Ha ``True`` minden oldalnak  saját mappája lesz a médiatár fájlválasztójában.

en: High
hu: Magas

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
hu: Alacsony (flash, videók, iframe stb. megengedett)

en: No filtering
hu: Nincs szűrés

en: Rich Text filter level
hu: Rich text szűrés szintje

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
hu: *Csak akkor baszogasd ha tudod mit csinálsz.*
    
    Mikor a Rich text (WYSWIG) editorral szerkesztett szöveg mentésre kerül, a HTML tagek és attribútumok tartalma szűrve lesz, nehogy az oldalszerkesztők szándékosan problémás kódót hajthassanak végre amely superuserré tehetné őket, minden jogosultsgággal.
    
    Ezzel a beállítással a szűrés erőssége állítható. Alacsonyra állítva bizonyos tagek engedélyezve lesznek, pl. videó beágyazásához. Bár nem ezek az elsődlegesen rosszindulatú kód becsempészésére használt tagek, azért veszélyesek és könnyedén kihasználhatóak egy technikás felhasználó által, ezért magasra állított szűrő beállítások mellett tiltva vannak.
    
    "Nincs szűrés"-re állítva egyáltalán nem lesznek a tagek szűrve és bármilyen kód elmentésre kerül, beleértve a script tagben levőket.

en: Search results per page
hu: Találatok száma oldalanként

en: Number of results shown in the search results page.
hu: Hány találat fog megjelenni a keresési eredmények oldalon.

en: Site Title
hu: Oldal címe

en: An open source content management platform.
hu: Egy nyílt forrású CMS platform.

en: Enable SSL
hu: SSL engedélyezése

en: Tag Cloud Sizes
hu: Címkefelhő méretek

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
hu: A címkefelhőben megjelenő címkék méretei.

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
hu: A beállítások importálása sikertelen volt. RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s

en: Order
hu: Sorrend

en: Title
hu: Cím

en: View on site
hu: Előnézet az éles oldalon

en: Description
hu: Leírás

en: Generate description
hu: Leírás létrehozása

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
hu: Ha ki van választva a leírás a tartalom alapján automatikusan generálódik. Ha saját leírást szeretnél írni, kapcsold ki.

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Draft
hu: Vázlat

en: Published
hu: Közzétéve

en: Status
hu: Állapot

en: Published from
hu: Közzétéve innen

en: With Published chosen, won't be shown until this time
hu: Publikálás után ezután az időpont után lesz látható.

en: Expires on
hu: Lejár ekkor

en: With Published chosen, won't be shown after this time
hu: Publikálás után ezután az időpont után már nem lesz látható.

en: Show in sitemap
hu: Látszódjon az oldaltérképben

en: Author
hu: Szerző

en: Sites
hu: Oldalak

en: Site permission
hu: Oldal jogosultsága

en: Site permissions
hu: Oldal jogosultságai

en: Permission denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Everything
hu: Minden

en: and
hu: és

en: Theme by
hu: Témát csinálta:

en: View Mobile Site
hu: Váltás a mobil változatra

en: Home
hu: Kezdőlap

en: Search Results
hu: Keresési eredmények

en: read more
hu: tovább

en: Dashboard
hu: Műszerfal

en: Username or email:
hu: Falhasználónév vagy email:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Interface:
hu: Felület:

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Forgot password?
hu: Elfelejtett jelszó?

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Change
hu: Megváltoztatás

en: Add another
hu: Új hozzáadása

en: Recent Actions
hu: Friss műveletek

en: My Actions
hu: Műveleteim

en: None available
hu: Nincs ilyen

en: Page not found
hu: Nincs ilyen oldal

en: The page you requested does not exist.
hu: A kért oldal nem létezik.

en: Error
hu: Hiba

en: Sorry, an error occurred.
hu: Sajons hiba történt.

en: Save
hu: Mentés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Page
hu: Oldal

en: Search
hu: Keresés
