Mezzanine - en to it translation catalogue (125 entries)

en: This field is required if status is set to published.
it: Questo campo è obbligatorio se lo stato è impostato a pubblicato.

en: Meta data
it: Metadati

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
it: Controlla ordine e raggruppamento del menu di amministrazione.

en: Content
it: Contenuto

en: Media Library
it: Catalogo Media

en: Site
it: Sito

en: Users
it: Utenti

en: Unregister these models from the admin.
it: Deregistra questi modelli dall'amministrazione

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
it: Dimensione delle miniature d'anteprima per i campi immagine dell'interfaccia d'amministrazione.

en: Akismet API Key
it: Chiave API Akismet

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
it: Chiave del servizio di filtraggio spam http://akismet.com . Usato per filtrare i commenti e le form.

en: bit.ly access token
it: token di accesso a bit.ly

en: Access token for http://bit.ly URL shortening service.
it: Token di accesso al servizio di URL abbreviate http://bit.ly .

en: Mezzanine's caching uses a technique know as mint caching. This is where the requested expiry for a cache entry is stored with the cache entry in cache, and the real expiry used has the ``CACHE_SET_DELAY`` added to it. Then on a cache get, the store expiry is checked, and if it has past, the cache entry is set again, and no entry is returned. This tries to ensure that cache misses never occur, and if many clients were to get a cache miss at once, only one would actually need to re-generated the cache entry.
it: La cache di Mezzanine usa una tecnica nota come "mint caching". In essa, la scadenza richiesta per una voce di cache viene memorizzata nella cache insieme alla voce stessa, e alla scadenza realmente usata viene aggiunto il ``CACHE_SET_DELAY``. Poi, alla consultazione della cache, la scadenza memorizzata viene controllata, e se è passata, la voce della cache viene reimpostata e nessuna voce viene restituita. In tal modo si cerca di assicurare che non avvengano mai "cache miss", e che se molti clienti dovessero ricevere un "cache miss" contemporaneamente, solo uno in realtà dovrebbe rigenerare la voce della cache.

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
it: Una sequenza di tre item, ognuno contenente una sequenza di template tag usati per visualizzare il pannello di controllo dell'admin.

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
it: Sottodirectory di template per dispositivi specifici da usare come dispositivo di default.

en: Mapping of device specific template sub-directory names to the sequence of strings that may be found in their user agents.
it: Associazione tra nomi di sottodirectory di template per dispositivi specifici e la sequenza di stringhe che si possono trovare nei loro user agent.

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
it: Se ``True``, le form del sito web useranno caratteristiche dell'HTML5.

en: A sequence of fields that will be injected into Mezzanine's (or any library's) models. Each item in the sequence is a four item sequence. The first two items are the dotted path to the model and its field name to be added, and the dotted path to the field class to use for the field. The third and fourth items are a sequence of positional args and a dictionary of keyword args, to use when creating the field instance. When specifying the field class, the path ``django.models.db.`` can be omitted for regular Django model fields.
it: Una sequenza di campi che verranno iniettati nei modelli di Mezzanine (o di una qualsiasi libreria). Ogni item della sequenza è una sequenza di quattro item. I primi due item sono il percorso puntato al modello e il suo nome di campo da aggiungere, e il percorso puntato alla classe del campo da usare per il campo. Il terzo e quarto item sono una sequenza di argomenti posizionali e un dizionario di argomenti chiave, da usare quando si crea l'istanza del campo. Quando si specifica la classe del campo, il percorso ``django.models.db.`` può essere omesso per campi regolari di modelli Django.

en: Google Analytics ID
it: ID per Google Analytics

en: Google Analytics ID (http://www.google.com/analytics/)
it: ID per Google Analytics (http://www.google.com/analytics/)

en: A sequence mapping host names to themes, allowing different templates to be served per HTTP hosts Each item in the sequence is a two item sequence, containing a host such as ``othersite.example.com``, and the name of an importable Python package for the theme. If the host is matched for a request, the templates directory inside the theme package will be first searched when loading templates.
it: Una sequenza che associa nomi di host a temi, permettendo che template diversi vengano serviti per ciascun host HTTP. Ogni elemento della sequenza è una sequenza di due elementi, contenente un host come ``altrosito.example.com``, e il nome di un package Python importabile per il tema. Se un host viene identificato per una data request, la cartella dei template dentro il package del tema sarà esplorata per prima durante il caricamento dei template.

en: Name of the jQuery file.
it: Nome del file jQuery.

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
it: Nome del file jQuery trovato in mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Name of the jQuery UI file.
it: Nome del file jQuery UI.

en: Name of the jQuery UI file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
it: Nome del file jQuery UI trovato in mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Max paging links
it: Massimi link di paginazione

en: Max number of paging links to display when paginating.
it: Massima quantità di link di paginazione da mostrare durante la paginazione.

en: Media library per site
it: Catalogo media per sito

en: If ``True``, each site will use its own directory within the filebrowser media library.
it: Se ``True``, ciascun sito userà una propria directory per il catalogo media del filebrowser.

en: Models that subclass ``Ownable`` and use the ``OwnableAdmin`` have their admin change-list records filtered down to records owned by the current user. This setting contains a sequence of models in the format ``app_label.object_name``, that when subclassing ``Ownable``, will still show all records in the admin change-list interface, regardless of the current user.
it: I record delle liste di cambiamenti dell'admin dei modelli che ereditano da ``Ownable`` ed usano ``OwnableAdmin`` vengono ridotti a quelli di proprietà dell'utente attuale. Questa impostazione contiene una sequenza di modelli nel formato ``app_label.object_name`` che, quando ereditano da ``Ownable``, continuerà a mostrare tutti i record nell'interfaccia della lista di cambiamenti dell'admin, senza riguardo per l'utente attuale.

en: Dotted package path and class name of the widget to use for the ``RichTextField``.
it: Percorso puntato del pacchetto e nome della classe del widget da usare per il ``RichTextField``.

en: List of HTML tags that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
it: Lista di elementi HTML che non verranno rimossi da instanze di ``RichTextField``.

en: List of HTML attributes that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
it: Lista di attributi HTML che non verranno rimossi da instanze di ``RichTextField``.

en: List of inline CSS styles that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
it: Lista di stili CSS in linea che non verranno tolti dalle istanze di ``RichTextField``.

en: Dotted path to the function to call on a ``RichTextField`` value before it is rendered to the template.
it: Percorso puntato della funzione da chiamare su un valore di ``RichTextField`` prima che il template ne faccia il rendering.

en: High
it: Alto

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
it: Basso (permette video, iframe, Flash ecc.)

en: No filtering
it: Nessun filtraggio

en: Rich Text filter level
it: Livello del filtro Rich Text

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
it: * Non modificare questa impostazione se non sai cosa stai facendo.* ⏎ ⏎ Quando il contenuto viene salvato in un campo Rich Text (WYSIWYG), i tag e gli attributi HTML insicuri vengono rimossi dal contenuto per proteggere da membri dello staff che intenzionalmente aggiungessero del codice che potrebbe essere usato per causare problemi, come ad esempio cambiare il loro account a super-utente con accesso completo al sistema. ⏎ ⏎ Questa impostazione consente di modificare il livello di filtraggio applicato. Impostando il parametro a "low" lascerà che alcuni tag aggiuntivi vengano permessi, come quelli richiesti per incorporare dei video. Anche se questi tag non sono i candidati principali per utenti che aggiungono codice maligno, sono ugualmente considerati pericolosi e potrebbero essere potenzialmente usati impropriamente da un utente particolarmente tecnico, per cui vengono filtrati quando il livello di filtraggio è impostato su "alto". ⏎ ⏎ Impostare il livello di filtraggio a "no filtering" disattiva tutti i filtri, e permette che qualsiasi codice venga inserito da parte di membri dello staff, inclusi i tag di script.

en: Sequence of models that will be provided by default as choices in the search form. Each model should be in the format ``app_label.model_name``. Only models that subclass ``mezzanine.core.models.Displayable`` should be used.
it: Sequenza di modelli che verrano forniti come scelte predefinite nel form di ricerca. Ogni modello deve essere nel formato ``app_label.model_name``. Vanno usati solo modelli che ereditano da ``mezzanine.core.models.Displayable``.

en: Search results per page
it: Risultati della ricerca per pagina

en: Number of results shown in the search results page.
it: Numero di risultati mostrati nella pagina dei risultati diella ricerca.

en: A URL prefix for mounting all of Mezzanine's urlpatterns under. When using this, you'll also need to manually apply it to your project's root ``urls.py`` module. The root ``urls.py`` module provided by Mezzanine's ``mezzanine-project`` command contains an example of this towards its end.
it: Un prefisso di URL sotto cui montare tutti gli urlpattern di Mezzanine. Se usato, dovrai anche applicarlo manualmente al modulo ``urls.py`` nella radice del tuo progetto. Il modulo ``urls.py`` radice fornito dal comando Mezzanine ``mezzanine-project`` ne contiene un esempio verso la fine.

en: Site Title
it: Titolo del Sito

en: Title that will display at the top of the site, and be appended to the content of the HTML title tags on every page.
it: Titolo che verrà visualizzato in cima al sito, e accodato al contenuto dei tag HTML title di ogni pagina.

en: A tag line that will appear at the top of all pages.
it: Una tagline che comparirà in alto in ogni pagina.

en: An open source content management platform.
it: Una piattaforma a sorgente aperto per la gestione dei contenuti.

en: Dotted Python path to the callable for converting strings into URL slugs. Defaults to ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` which allows for non-ascii URLS. Change to ``django.template.defaultfilters.slugify`` to use Django's slugify function, or something of your own if required.
it: Percorso puntato Python al callable che converte stringhe in slug. Il valore predefinito è ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` che permette URL non ASCII. Cambiare in ``django.template.defaultfilters.slugify`` per usare la funzione slugify di Django, o qualcosa di proprio se richiesto.

en: Sequence of dotted Python paths to callable functions used for checking posted content (such as forms or comments) is spam. Each function should accept three arguments: the request object, the form object, and the URL that was posted from. Defaults to ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` which will use the http://akismet.com spam filtering service when the ``AKISMET_API_KEY`` setting is configured.
it: Sequenza di percorsi puntati Python verso funzioni invocabili usate per controllare se i contenuti inseriti (come form o commenti) siano spam. Ciascuna funzione deve accettare tre argomenti: l'oggetto request, l'oggetto form, e la URL da cui è stato effettuato l'inserimento. Il valore predefinito è ``mezzanine.utils.views.is_spam_akismet`` che userà il servizio di filtraggio spam http://akismet.com quando l'impostazione ``AKISMET_API_KEY`` è configurata.

en: Enable SSL
it: Abilita SSL

en: If ``True``, users will be automatically redirected to HTTPS for the URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting.
it: Se ``True``, gli utenti verranno automaticamente ridiretti ad HTTPS per le URL specificate dall'impostazione ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES``.

en: Force Host
it: Forza l'host

en: Host name that the site should always be accessed via that matches the SSL certificate.
it: Nome dell'host attraverso cui il sito sarà sempre accessibile, che si accorda col certificato SSL.

en: If ``True``, only URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting will be accessible over SSL, and all other URLs will be redirected back to HTTP if accessed over HTTPS.
it: Se ``True``, solo le URL specificate dall'impostazione ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` saranno accessibili via SSL, e tutte le altre URL verranno redirette a HTTP se accedute via HTTPS.

en: List of words which will be stripped from search queries.
it: Lista di parole che verranno eliminate dai termini di ricerca.

en: Tag Cloud Sizes
it: Dimensioni della Tag Cloud

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
it: Numero delle varie dimensioni per i tag quando mostrati come cloud.

en: Sequence of setting names available within templates.
it: Sequence dei nomi di configurazione disponibili all'interno dei template.

en: Directory name to store thumbnails in, that will be created relative to the original image's directory.
it: Nome della cartella in cui memorizzare le immagini miniatura, che verrà creata dentro la cartella delle immagini originali.

en: URL for the JavaScript file (relative to ``STATIC_URL``) that handles configuring TinyMCE when the default ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` is used.
it: URL del file JavaScript (relativa a ``STATIC_URL``) che gestisce la configurazione di TinyMCE quando la ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` di default viene usata.

en: Dict mapping file field names in the format ``app_label.model_name.field_name`` to the Python dotted path to function names that will be used for the file field's ``upload_to`` argument.
it: Dizionario che fa corrispondere i nomi di campo file nel formato ``app_label.model_name.field_name`` con il percorso puntato Python verso nomi di funzioni che verranno usati per l'argomento ``upload_to`` del campo file.

en: If ``True``, the south application will be automatically added to the ``INSTALLED_APPS`` setting.
it: Se ``True``, l'applicazione south viene automaticamente aggiunta all'impostazione ``INSTALLED_APPS``.

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
it: Impossibile importare il valore settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s

en: Order
it: Ordine

en: Title
it: Titolo

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
it: Lascia vuoto per far sì che la URL venga generata automaticamente a partire dal titolo.

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
it: Titolo facoltativo da usare nell'elemento HTML "title". Se lasciato vuoto, sarà usato il campo titolo principale.

en: Description
it: Descrizione

en: Generate description
it: Genera descrizione

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
it: Se selezionato, la descrizione verrà generata automaticamente a partire dal contenuto. Deseleziona se vuoi impostare manualmente una descrizione specifica.

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Draft
it: Bozza

en: Published
it: Pubblicato

en: Status
it: Stato

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
it: Avendo scelto Bozza, verrà mostrato ai soli utenti amministratori del sito.

en: Published from
it: Pubblicato da

en: With Published chosen, won't be shown until this time
it: Avendo scelto Pubblicato, non verrà mostrato prima di questa data/ora.

en: Expires on
it: Espira il

en: With Published chosen, won't be shown after this time
it: Avendo scelto Pubblicato, non verrà mostrato dopo questa data/ora.

en: Show in sitemap
it: Mostra nella sitemap

en: Author
it: Autore

en: Sites
it: Siti

en: Site permission
it: Permesso di sito

en: Site permissions
it: Permessi di sito

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Everything
it: Tutto

en: Powered by
it: Realizzato con

en: and
it: e

en: Theme by
it: Tema di

en: View Mobile Site
it: Vedi il sito mobile

en: Home
it: Pagina principale

en: 
    <h2>Congratulations!</h2>
    <p>
        Welcome to your new Mezzanine powered website.
        Here are some quick links to get you started:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Log in to the admin interface</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Creating custom page types</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">Modifying HTML templates</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Changing this homepage</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Other frequently asked questions</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Full list of settings</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Deploying to a production server</a></li>
    </ul>
it: 
    <h2>Congratulazioni!</h2>
    <p>
        Benvenuto al tuo nuovo sito web alimentato da Mezzanine.
        Ecco alcuni link rapidi per aiutarti a partire:
    </p>
    <ul>
        <li><a href="/admin/">Accedi all'interfaccia di amministrazione</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/content-architecture.html">Creare tipi di pagina personalizzati</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#templates">Modificare i template HTML</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html#why-isn-t-the-homepage-a-page-object-i-can-edit-via-the-admin">Cambiare questa homepage</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/frequently-asked-questions.html">Altre domande frequenti</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/configuration.html#default-settings">Lista completa delle impostazioni</a></li>
        <li><a href="http://mezzanine.jupo.org/docs/deployment.html">Attivare su un server di produzione</a></li>
    </ul>

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: 
    No results were found in %(search_type)s matching your query: %(query)s
it: 
    La ricerca "%(query)s" non ha prodotto risultati di tipo %(search_type)s

en: 
    Showing %(start)s to %(end)s of %(total)s results in %(search_type)s matching your query: %(query)s
it: 
    Visualizzati da %(start)s a %(end)s su %(total)s risultati complessivi tra %(search_type)s come risultato della ricerca: %(query)s

en: read more
it: leggi il resto

en: View site
it: Vedi il sito

en: Dashboard
it: Pannello di controllo

en: You don't have permission to access the admin for this site.
it: Non sei autorizzato ad accedere l'amministrazione di questo sito.

en: Username or email:
it: Nome utente o email:

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Admin
it: Ammin.

en: Log in
it: Accedi

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Add
it: Aggiungi

en: Change
it: Cambia

en: Add another
it: Aggiungi un altro

en: Recent Actions
it: Azioni recenti

en: My Actions
it: Le mie azioni

en: None available
it: Nessuno disponibile

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: The page you requested does not exist.
it: La pagina richiesta non esiste.

en: Error
it: Errore

en: Sorry, an error occurred.
it: Spiacenti, si è verificato un errore.

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: Log out
it: Esci

en: Page
it: Pagina

en: of
it: di

en: Search
it: Cerca

en: Go
it: Vai
