Mezzanine - en to ja translation catalogue (116 entries)

en: This field is required if status is set to published.
ja: このフィールドが空だとステータスを公開にすることができません。

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
ja: 管理メニューの順番とグループ分けを調整します。

en: Content
ja: 内容

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Site
ja: サイト

en: Users
ja: ユーザー

en: Unregister these models from the admin.
ja: 管理ページからこれらのモデルの登録を抹消する。

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
ja: 管理インターフェイスでの画像プレビューサムネイルフィールドのサイズ。

en: Akismet API Key
ja: Akismet APIキー

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
ja: http://akismet.com スパムフィルタリングサービスのためのキー。コメントと フォームのフィルターに利用されます。

en: bit.ly access token
ja: bit.ly アクセストークン

en: Access token for http://bit.ly URL shortening service.
ja: http://bit.ly URL 短縮サービス用のアクセストークン

en: Mezzanine's caching uses a technique know as mint caching. This is where the requested expiry for a cache entry is stored with the cache entry in cache, and the real expiry used has the ``CACHE_SET_DELAY`` added to it. Then on a cache get, the store expiry is checked, and if it has past, the cache entry is set again, and no entry is returned. This tries to ensure that cache misses never occur, and if many clients were to get a cache miss at once, only one would actually need to re-generated the cache entry.
ja: Mezzanineのキャッシングはmintキャッシングという技術を利用しています。これは、 リクエスト されたキャッシュエントリーの有効期限がキャッシュ内のキャッシュエントリーと共に保存される場所で、 実際に使われる有効期限はそれに``CACHE_SET_DELAY``の値を追加したものとなります。そして キャッシュを得る際には保存期限がチェックされ、期限切れの場合はキャッシュエントリーが再度 設定され、 エントリーは戻ってきません。これはキャッシュが絶対に滅失しないようにする 仕組みで、 仮に多数のクライアントがあるキャッシュを同時に失ってしまうことがあったとしても、 キャッシュエントリーを一つだけ再生成すれば済みます。

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
ja: 3つの項目からなるシークエンスで、それぞれ管理ダッシュボードを描画するのに使う テンプレートタグのシークエンスを含んでいます。

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
ja: 既定のデバイスとして使うための、デバイスに特化されたテンプレートサブディレクトリ。

en: Mapping of device specific template sub-directory names to the sequence of strings that may be found in their user agents.
ja: デバイスに特化されたテンプレートサブディレクトリの名前と、ユーザーエージェントに含まれている可能性のある文字列とのマッピング。

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
ja: チェックを入れると、ウェブサイトのフォームでHTML5機能が使われます。

en: A sequence of fields that will be injected into Mezzanine's (or any library's) models. Each item in the sequence is a four item sequence. The first two items are the dotted path to the model and its field name to be added, and the dotted path to the field class to use for the field. The third and fourth items are a sequence of positional args and a dictionary of keyword args, to use when creating the field instance. When specifying the field class, the path ``django.models.db.`` can be omitted for regular Django model fields.
ja: Mezzanineの(もしくはいずれかのライブラリーの)モデルに注入されることになる フィールドの シークエンス。シークエンス内の項目は、それぞれが4つの項目のシークエンスとなっています。 最初の2つの項目は、フィールド名が追加されるモデルへのドット区切りのパスと、 フィールドのために使用されるフィールドクラスへのドット区切りのパスとなります。 第3、第4の項目は位置引数のシークエンスとキーワード引数のディクショナリーで、 フィールドインスタンスを作成する際に使うものです。フィールドクラスを指定する際、 通常のDjangoモデルフィールドを作成するのであれば ``django.models.db.``というパスは 省略できます。

en: A sequence mapping host names to themes, allowing different templates to be served per HTTP hosts Each item in the sequence is a two item sequence, containing a host such as ``othersite.example.com``, and the name of an importable Python package for the theme. If the host is matched for a request, the templates directory inside the theme package will be first searched when loading templates.
ja: ホスト名とテーマをマッピングし、HTTPホストごとに異なるテンプレートを表示できるようにする シークエンス。シークエンス内の各項目は、``othersite.example.com``というような ホストを含む項目と、テーマ用にインポート可能なPythonパッケージの名称項目の 2項目からなるシークエンスです。ホストがリクエストに一致すると、 テンプレートをロードする際、テーマパッケージ内にあるテンプレートディレクトリが まず最初に検索対象となります。

en: Name of the jQuery file.
ja: jQueryファイルの名前

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
ja: mezzanine/core/static/mezzanine/js/ 内にあるjQueryファイルの名前

en: Name of the jQuery UI file.
ja: jQuery UI ファイルの名前

en: Name of the jQuery UI file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
ja: mezzanine/core/static/mezzanine/js/ 以下にある jQuery UI ファイルの名前

en: Max paging links
ja: 最大ページングリンク数

en: Max number of paging links to display when paginating.
ja: ページ生成する際に表示するページングリンクの最大数。

en: Media library per site
ja: サイト毎のメディアライブラリー

en: If ``True``, each site will use its own directory within the filebrowser media library.
ja: チェックを入れると、各サイトはファイルブラウザーメディアライブラリー内で それぞれ固有のディレクトリを使用します。

en: Models that subclass ``Ownable`` and use the ``OwnableAdmin`` have their admin change-list records filtered down to records owned by the current user. This setting contains a sequence of models in the format ``app_label.object_name``, that when subclassing ``Ownable``, will still show all records in the admin change-list interface, regardless of the current user.
ja: ``Ownable``をサブクラス化し、``OwnableAdmin``を使うモデルは、 管理者変更リストの記録をフィルターリングして、現在利用中のユーザーの記録と します。この設定には``app_label.object_name``フォーマットの モデルのシークエンスが含まれ、``Ownable``をサブクラス化する際は、 現在使用中のユーザーに関わりなく、全ての記録を管理者変更リストインターフェイスに 表示します。

en: Dotted package path and class name of the widget to use for the ``RichTextField``.
ja: ``RichTextField``のために使用するドット区切りのパッケージパスと ウィジェットのクラス名。

en: List of HTML tags that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
ja: ``RichTextField``インスタンスから剥離されることのないHTMLタグのリスト。

en: List of HTML attributes that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
ja: ``RichTextField``インスタンスから剥離されることのないHTML属性の リスト。

en: List of inline CSS styles that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
ja: ``RichTextField``インスタンスから剥離されることのないインラインCSSスタイルの リスト。

en: Dotted path to the function to call on a ``RichTextField`` value before it is rendered to the template.
ja: テンプレートに読み込まれる前に``RichTextField``の値を求める機能への ドット区切りのパス。

en: High
ja: 高

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
ja: 低(動画、iframe、Flash等を許可する)

en: No filtering
ja: フィルタリングなし

en: Rich Text filter level
ja: リッチテキストフィルターレベル

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
ja: *自分が何をしているか理解していない場合はこの設定をいじらないでください。*
    
    内容がリッチテキスト(WYSIWIG)フィールドに保存される際、例えば自分たちのアカウントをシステムにフルアクセスできるスーパーユーザーに変えるといった、問題を起こしうるコードをスタッフメンバーが意図的に追加することを防ぐため、安全ではないHTMLタグと属性は内容から剥ぎ取られます。
    
    この設定で、適用されるフィルタリングのレベルを変更することができます。設定を低とすると、動画を組み込むのに必要となるタグのような追加タグがいくつか許可されます。これらのタグはユーザーにより悪意のあるコードを追加される恐れの高いものではありませんが、危険がないわけではなく、とりわけ技術力のあるユーザーにより誤って使用される可能性があるため、フィルタリングのレベルを高に設定したときはフィルターされる対象となります。
    
    フィルタリングレベルをフィルタリング無しと設定すると、全てのフィルタリングは無効になり、スクリプトタグを含め、スタッフメンバーはいかなるコードも挿入できるようになります。

en: Search results per page
ja: 1ページに表示する検索結果

en: Number of results shown in the search results page.
ja: 検索結果ページに表示する検索結果の数。

en: A URL prefix for mounting all of Mezzanine's urlpatterns under. When using this, you'll also need to manually apply it to your project's root ``urls.py`` module. The root ``urls.py`` module provided by Mezzanine's ``mezzanine-project`` command contains an example of this towards its end.
ja: Mezzanineの全URLパターンを配下にマウントするためのURL接頭辞。これを使用する 際は、プロジェクトルートの``urls.py`` モジュールにも手入力で記述する 必要があります。Mezzanineの``mezzanine-project``コマンドで生成されるルート ``urls.py``の最後尾近くに、これについての例が記述されています。

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: Title that will display at the top of the site, and be appended to the content of the HTML title tags on every page.
ja: サイトの上部に表示されるタイトルで、全ページの HTMLタイトルタグの内容に追記されます。

en: Tagline
ja: タグライン

en: A tag line that will appear at the top of all pages.
ja: 全てのページの上部に表示されるタグライン。

en: An open source content management platform.
ja: オープンソースCMS

en: Dotted Python path to the callable for converting strings into URL slugs. Defaults to ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` which allows for non-ascii URLS. Change to ``django.template.defaultfilters.slugify`` to use Django's slugify function, or something of your own if required.
ja: 文字列をURL表記に変換するために呼び出すモジュールへのドット区切りのPythonパス。 既定では``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode``となっていて、ASCII文字以外のURLも 生成できるようになっています。DjangoのURL化機能を使いたい場合は``django.template.defaultfilters.slugify``に変更、 あるいは、必要に応じて自分で用意したものを使うように変更してください。

en: Enable SSL
ja: SSLを使用

en: If ``True``, users will be automatically redirected to HTTPS for the URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting.
ja: チェックを入れると、ユーザーは自動的に``SSL_FORCE_URL_PREFIXES``設定で指定された HTTPSのURLにリダイレクトされます。

en: Force Host
ja: ホスト固定

en: Host name that the site should always be accessed via that matches the SSL certificate.
ja: SSL証明書に適合し、常にそこを経由してサイトにアクセスされるべき ホスト名。

en: If ``True``, only URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting will be accessible over SSL, and all other URLs will be redirected back to HTTP if accessed over HTTPS.
ja: チェックを入れると、``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`設定で指定されたURLのみが SSLでアクセス可能となり、その他のURLにHTTPSでアクセスしてきた場合は リダイレクトしてHTTPに戻されます。

en: List of words which will be stripped from search queries.
ja: 検索クエリーから剥離される単語のリスト

en: Tag Cloud Sizes
ja: タグクラウドのサイズ

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
ja: クラウドとして表示される時のタグ用のサイズの数。

en: Sequence of setting names available within templates.
ja: テンプレート内で使用可能な設定名のシークエンス。

en: Directory name to store thumbnails in, that will be created relative to the original image's directory.
ja: サムネイルを保存するディレクトリ名で、オリジナル画像のディレクトリと紐付いて 生成されるものです。

en: URL for the JavaScript file (relative to ``STATIC_URL``) that handles configuring TinyMCE when the default ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` is used.
ja: (``STATIC_URL``に関連した)JavaScriptファイル用のURLで、既定の ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS``が使用されている場合TinyMCEの設定を扱います。

en: If ``True``, the south application will be automatically added to the ``INSTALLED_APPS`` setting.
ja: チェックを入れると、``INSTALLED_APPS``設定に自動的にSouthアプリケーションが追加されます。

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
ja: settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASSの値をインポートすることができませんでした: %s

en: Order
ja: 順番

en: Title
ja: タイトル

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
ja: タイトルからURLを自動生成させる場合は空欄のままにしておく。

en: View on site
ja: サイトで見る

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
ja: HTMLタイトルタグ内で使用する任意のタイトル。空欄のままにしておくと、メインの タイトルフィールドが使用されます。

en: Description
ja: 説明

en: Generate description
ja: 説明を生成する

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
ja: チェックを入れておくと、内容から説明が自動生成されます。 自分で説明を書きたい場合はチェックを外してください。

en: Keywords
ja: キーワード

en: Draft
ja: 下書き

en: Published
ja: 公開しました

en: Status
ja: ステータス

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
ja: 下書きを選択すると、サイトの管理ユーザーのみが見られる状態になります。

en: Published from
ja: 公開開始

en: With Published chosen, won't be shown until this time
ja: 公開を選択すると、ここで設定した日時までは公開されません

en: Expires on
ja: 有効期限

en: With Published chosen, won't be shown after this time
ja: 公開を選択すると、ここで設定した日時以降は公開されません

en: Show in sitemap
ja: サイトマップ内に表示表示

en: Author
ja: 著者

en: Sites
ja: サイト

en: Site permission
ja: サイトのパーミッション

en: Site permissions
ja: サイトのパーミッション

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Everything
ja: 全て

en: View Mobile Site
ja: モバイルサイトを見る

en: Home
ja: ホーム

en: Search Results
ja: 検索結果

en: read more
ja: もっと読む

en: View site
ja: サイトを見る

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: You don't have permission to access the admin for this site.
ja: このサイトの管理ページにアクセスできる権限が割り当てられていません。

en: Username or email:
ja: ユーザー名またはEメールアドレス

en: Password:
ja: パスワード:

en: Interface:
ja: インターフェイス:

en: Admin
ja: 管理

en: Log in
ja: ログイン

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Add
ja: 追加

en: Change
ja: 変更

en: Add another
ja: 他を追加

en: Recent Actions
ja: 最近の操作

en: My Actions
ja: 自分の操作

en: None available
ja: 利用可能なものがありません

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: The page you requested does not exist.
ja: リクエストされたページは存在しません。

en: Error
ja: エラー

en: Sorry, an error occurred.
ja: エラーが起こりました。

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Edit
ja: 編集

en: Log out
ja: ログアウト

en: Page
ja: ページ

en: of
ja: まで - 全件:

en: Search
ja: 検索

en: Go
ja: 移動
