Mezzanine - en to sv translation catalogue (104 entries)

en: *Do not change this setting unless you know what you're doing.*
    
    When content is saved in a Rich Text (WYSIWYG) field, unsafe HTML tags and attributes are stripped from the content to protect against staff members intentionally adding code that could be used to cause problems, such as changing their account to a super-user with full access to the system.
    
    This setting allows you to change the level of filtering that occurs. Setting it to low will allow certain extra tags to be permitted, such as those required for embedding video. While these tags are not the main candidates for users adding malicious code, they are still considered dangerous and could potentially be mis-used by a particularly technical user, and so are filtered out when the filtering level is set to high.
    
    Setting the filtering level to no filtering, will disable all filtering, and allow any code to be entered by staff members, including script tags.
sv: *Ändra inte denna inställning om du inte vet vad du gör*
    
    När innehåll sparas i ett fält med Rich Text (WYSIWYG) kommer osäkra HTML-taggar och -attribut att strippas från innehållet för att skydda mot stabmedlemmar som avsiktligen läger till kod som skulle kunna skapa problem såsom att ändra deras konto till ett superanvändarkonto med full tillgång till systemet.
    
    Denna inställning tillåter att du ändrar filtreringsnivån. Sätts den för lågt kommer vissa extra taggar att tillåtas såsom de som kräves för videoinbäddning. Medan dessa taggar inte är kandidater för användare som lägger till skadlig kod är de fortfarande betraktade som farliga och kan vara potentiellt missbrukas av en särskilt teknisk användare, därför filtreras de bort när filtreringsnivån är satt hög.
    
    Att sätta filtreringsnivån att inte filtrera alls kommer att avaktivera all filtrering och tillåta godtycklig kod att skrivas i av stabsmedlemmar, inklusive script-taggar.

en: A URL prefix for mounting all of Mezzanine's urlpatterns under. When using this, you'll also need to manually apply it to your project's root ``urls.py`` module. The root ``urls.py`` module provided by Mezzanine's ``mezzanine-project`` command contains an example of this towards its end.
sv: Ett URL-prefix att montera alla Mezzanines URL-mönster under. Vid användning av detta behöver du också manuellt applicera det till din modul ``urls.py`` i din projektrot. Rotmodulen ``urls.py`` tillhandahållen av Mezzanines kommando ``mezzanine-project`` innehåller ett exempel för detta i slutet.

en: A sequence mapping host names to themes, allowing different templates to be served per HTTP hosts Each item in the sequence is a two item sequence, containing a host such as ``othersite.example.com``, and the name of an importable Python package for the theme. If the host is matched for a request, the templates directory inside the theme package will be first searched when loading templates.
sv: En sekvens av mappning av värddatornamn till teman som tillåter olika sidmallar att bli serverade för olika HTTP-värdar. Varje element i sekvensen är en två-elements-sekvens som innehåller värddator såsom ``othersite.example.com`` och namnet på ett importerbart Pythonpaket för temat. Om värddatornamnet matchar för en förfrågan kommer sidmallskatalogen inuti temapaketet att vara den första som genomsöks vid sidmallsladdning.

en: A sequence of fields that will be injected into Mezzanine's (or any library's) models. Each item in the sequence is a four item sequence. The first two items are the dotted path to the model and its field name to be added, and the dotted path to the field class to use for the field. The third and fourth items are a sequence of positional args and a dictionary of keyword args, to use when creating the field instance. When specifying the field class, the path ``django.models.db.`` can be omitted for regular Django model fields.
sv: En sekvens av fölt som injiceras in i Mezzanines (eller något annat biblioteks) modeller. Varje element i sekvensen är en sekvens om fyra element. De första två elementen har en punktad sökväg till modellen och dess fältnamn som ska adderas och den punktade sökvägen till fältklassen för fältet. Element tre och fyra är sekvenser med positioneringsargument och en "dictionary" av nyckelargument ("keyword args") att använda vid fältinstansens skapande. När fältklassen specifieras kan sökvägen ``django.models.db`` utelämnas för vanliga modellfält från Django.

en: A tag line that will appear at the top of all pages.
sv: En tagline som kommer att synas på toppen av alla sidor.

en: A three item sequence, each containing a sequence of template tags used to render the admin dashboard.
sv: En sekvens med tre element som var och en innehåller en sekvens av sidmallsetiketter som används för att rendera adminpanelen.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add another
sv: Lägg till en till

en: Admin
sv: Administratör

en: Akismet API Key
sv: Akismet API-nyckel

en: An open source content management platform.
sv: En innehållshanteringssystemsplattform som är open source.

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change
sv: Ändra

en: Content
sv: Innehåll

en: Controls the ordering and grouping of the admin menu.
sv: Kontrollerar ordningen och grupperingen av administratörsmenyn.

en: Could not import the value of settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s
sv: Kunde inte importera värdet av settings.RICHTEXT_WIDGET_CLASS: %s

en: Dashboard
sv: Panel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Device specific template sub-directory to use as the default device.
sv: Enhetsspecifik mall-underkatalog att använda för standardenheten.

en: Directory name to store thumbnails in, that will be created relative to the original image's directory.
sv: Katalognamn att lagra tumnaglar i som kommer att skapas relativt till originalets bildkatalog.

en: Dotted Python path to the callable for converting strings into URL slugs. Defaults to ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` which allows for non-ascii URLS. Change to ``django.template.defaultfilters.slugify`` to use Django's slugify function, or something of your own if required.
sv: Punktad Pythonsökväg till funktionen för att konvertera strängar till URL-sluggar. Standardvärdet är ``mezzanine.utils.urls.slugify_unicode`` som tillåter icke-ascii-tecken i URLer. Ändra till ``django.template.defaultfilters.slugify`` för att använda Djangos sluggifieringsfunktion eller ändra till något eget om det behövs.

en: Dotted package path and class name of the widget to use for the ``RichTextField``.
sv: Punktad paketsökväg och klassnamn för komponent att använda för ``RichTextField``.

en: Dotted path to the function to call on a ``RichTextField`` value before it is rendered to the template.
sv: Punktad sökväg till funktionen att anropa på värdet för ett ``RichTextField`` före det renderas till sidmallen.

en: Draft
sv: Utkast

en: Edit
sv: Redigera

en: Enable SSL
sv: Aktivera SSL

en: Error
sv: Fel

en: Expires on
sv: Utgår

en: Force Host
sv: Tvinga värddatornamn

en: Forgot password?
sv: Glömt lösenord?

en: Generate description
sv: Generera beskrivning

en: High
sv: Hög

en: Home
sv: Hem

en: Host name that the site should always be accessed via that matches the SSL certificate.
sv: Värddatornamn för webbplatsen som den alltid borde tillträdas via som ska matcha SSL-certifikatet.

en: If ``True``, only URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting will be accessible over SSL, and all other URLs will be redirected back to HTTP if accessed over HTTPS.
sv: Om ``True``kommer URLer som speciferas i inställningen ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` att vara tillgängliga över SSL och alla andra URLer kommer att omdirigeras tillbaka till HTTP om de försöker nås via HTTPS.

en: If ``True``, the south application will be automatically added to the ``INSTALLED_APPS`` setting.
sv: Om ``True`` kommer south-applikationen att automatiskt läggas till i inställningen ``INSTALLED_APPS``.

en: If ``True``, users will be automatically redirected to HTTPS for the URLs specified by the ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES`` setting.
sv: Om ``True`` kommer användare att automatiskt omdirigeras till HTTPS för URLer specificerade i inställningen ``SSL_FORCE_URL_PREFIXES``.

en: If ``True``, website forms will use HTML5 features.
sv: Om ``True``, webbplatsens formulär kommer att använda HTML5-funktionalitet.

en: If checked, the description will be automatically generated from content. Uncheck if you want to manually set a custom description.
sv: Om ikryssad kommer beskrivningen att automatgenereras från innehållet. Kryssa av för att manuellt sätta en anpassad beskrivning.

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Key for http://akismet.com spam filtering service. Used for filtering comments and forms.
sv: Nyckle för http://akismet.com spamfiltreringstjänst. Används för att filtrera kommentarer och formulär.

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Leave blank to have the URL auto-generated from the title.
sv: Lämna tom för att låta URLen autogenereras från titlen.

en: List of HTML attributes that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
sv: Lista av HTML-attribut som inte kommer att strippas från instanser av ``RichTextField``.

en: List of HTML tags that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
sv: Lista av HTML-taggar som inte kommer att strippas från instanser av ``RichTextField``.

en: List of inline CSS styles that won't be stripped from ``RichTextField`` instances.
sv: Lista av inline-CSS-stilar som inte kommer att strippas från instanser av ``RichTextField``.

en: List of words which will be stripped from search queries.
sv: Lista av ord som kommer att strippas från sökfrågor.

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Low (allows video, iframe, Flash, etc)
sv: Låg (tillåter video, iframe, Flash, etc)

en: Mapping of device specific template sub-directory names to the sequence of strings that may be found in their user agents.
sv: Mappning av enhetsspecifika underkataloger för sidmallsnamn för sekvensen av strängar som kan återfinnas i dess användaragenter (en. user agents).

en: Max number of paging links to display when paginating.
sv: Max antal pagineringslänkar att visa vid paginering.

en: Max paging links
sv: Max antal pagineringslänkar

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Meta data
sv: Metadata

en: Mezzanine's caching uses a technique know as mint caching. This is where the requested expiry for a cache entry is stored with the cache entry in cache, and the real expiry used has the ``CACHE_SET_DELAY`` added to it. Then on a cache get, the store expiry is checked, and if it has past, the cache entry is set again, and no entry is returned. This tries to ensure that cache misses never occur, and if many clients were to get a cache miss at once, only one would actually need to re-generated the cache entry.
sv: Mezzanines cache använder en teknik som är känd som "mint caching". Detta är där den förfrågade utgången för en cachelagring sparas med cachelagringen i cachen och den riktiga utgången använd har ``CACHE_SET_DELAY`` adderad. Sedan vid en cachehämtning när cachelagringen är kontrollerad och om tidstämpeln är i det förflutna så sätts cachelagringen igen och inget returneras. Detta försöker säkerställa att machemissas aldrig inträffar och om många klienter skulle få en cachemiss samtidigt så krävs bara en omgenerering av cachelagringen.

en: Models that subclass ``Ownable`` and use the ``OwnableAdmin`` have their admin change-list records filtered down to records owned by the current user. This setting contains a sequence of models in the format ``app_label.object_name``, that when subclassing ``Ownable``, will still show all records in the admin change-list interface, regardless of the current user.
sv: Modeller som subklassar ``Ownable`` och använder ``OwnableAdmin`` har sina poster i adminändringslista filtrerade ner till poster ägda av den aktuella användaren. Denna inställning innehåller en sekvens av modeller i formatet ``app_etikett.objektnamn``, så att suklassaning av ``Ownable`` kommer att visa poster i gränssnittet för admin-ändringslistan, oavsett av aktuell användare.

en: My Actions
sv: Mina aktiviteter

en: Name of the jQuery file found in mezzanine/core/static/mezzanine/js/
sv: Namnet på jQuery-filen som finns i mezzanine/core/static/mezzanine/js/

en: Name of the jQuery file.
sv: Namn på jQuery-filen.

en: No filtering
sv: Ingen filtrering

en: None available
sv: Ingen tillgänglig

en: Number of different sizes for tags when shown as a cloud.
sv: Antal olika storlekar för etiketter när de visas som ett moln.

en: Number of results shown in the search results page.
sv: Antal sökresultat som visas på sökresultatssidan

en: Optional title to be used in the HTML title tag. If left blank, the main title field will be used.
sv: Alternativ titel att använda i HTML-sidans title-tagg. Om den lämnas tom kommer huvudtitelfältet att användas.

en: Order
sv: Ordning

en: Page
sv: Sida

en: Page not found
sv: Sidan inte hittad

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Permission denied
sv: Tillstånd nekas

en: Powered by
sv: Driven av

en: Published
sv: Publicerad

en: Published from
sv: Publicerad från

en: Recent Actions
sv: Aktivitet

en: Rich Text filter level
sv: Rich Text-filternivå

en: Save
sv: Spara

en: Search
sv: Sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search results per page
sv: Sökresultat per sida

en: Sequence of setting names available within templates.
sv: Sekvens av inställningsnamn tillgängliga inom mallar.

en: Site
sv: Webbplats

en: Site Title
sv: Webbplatstitel

en: Size of thumbnail previews for image fields in the admin interface.
sv: Storlek för tumnagelförhandsgranskning för bildfält i administratörsgränssnittet.

en: Sorry, an error occurred.
sv: Tyvärr, ett fel inträffade

en: Tag Cloud Sizes
sv: Etikettmolnstorlekar

en: The page you requested does not exist.
sv: Sidan du bad om finns inte

en: Theme by
sv: Tema av

en: This field is required if status is set to published.
sv: Detta fält krävs för att statusen ska sättas till publicerad.

en: Title
sv: Titel

en: Title that will display at the top of the site, and be appended to the content of the HTML title tags on every page.
sv: Titel som kommer att visas på toppen av sidan och som läggs till på slutet i innehållet på HTML-sidans title-tagg på varja sida.

en: URL for the JavaScript file (relative to ``STATIC_URL``) that handles configuring TinyMCE when the default ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` is used.
sv: URL för JavaScript-filen (relativ till ``STATIC_URL``) som handhar konfigurering av TinyMCE när standardinställningen ``RICHTEXT_WIDGET_CLASS`` används.

en: Unregister these models from the admin.
sv: Avregistrera dessa modeller från administratören.

en: Username or email:
sv: Användarnamn eller e-post:

en: Users
sv: Användare

en: View Mobile Site
sv: Se webbplatsen för mobila enheter

en: View on site
sv: Se på sida

en: View site
sv: Se webbplatsen

en: With Draft chosen, will only be shown for admin users on the site.
sv: Med Utkast valt, kommer endast visas för administratörsanvändarna på webbplatsen.

en: With Published chosen, won't be shown after this time
sv: Med Publicerad vald, kommer inte att visas efter denna tid

en: With Published chosen, won't be shown until this time
sv: Med Publicerad vald, kommer inte att visas förrän denna tid

en: and
sv: och

en: of
sv: av

en: read more
sv: läs mer
