Mezzanine - en to da translation catalogue (67 entries)

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
da[0]: 1 entry slettet
da[1]: %(count)s entries slettede

en: View Entries
da: Vis indlæg

en: Max length allowed for field values in the forms app.
da: Maksimum længde tilladt for feltværdier i formular app'en.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
da: Maksimum længde tilladt for feltmærker i formular app'en.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
da: Tegn til brug som feltadskiller når formular responser eksporteres som CSV.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
da: Absolut sti til at gemme formular app'ens fil uploads.

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
da: Ekstra felter til formularapp'en. Skal indeholde en sekvens af tre-element sekvenser, hver indeholdende ID, punktumadskilt import sti til feltklasse og feltnavn, for hver custom felttype. ID'en er simpelthen numerisk konstant for feltet, men kan ikke være en værdi der allerede er brugt, så vælg et højt tal såsom 100 eller større, for at undgå konflikter.

en: Single line text
da: Enkelt linje tekst

en: Multi line text
da: Multilinje tekst

en: Number
da: Antal

en: Check box
da: Checkboks

en: Check boxes
da: Checkbokse

en: Radio buttons
da: Radio knapper

en: File upload
da: Fil upload

en: Date
da: Dato

en: Date/time
da: Dato/tid

en: Date of birth
da: Fødselsdato

en: Hidden
da: Skjult

en: Nothing
da: Intet

en: Contains
da: Indeholder

en: Doesn't contain
da: Indeholder ikke

en: Equals
da: Er lig med

en: Doesn't equal
da: Er ikke lig med

en: Is between
da: Er imellem

en: required
da: påkrævet

en: Checked
da: Afmærket

en: Not checked
da: Ikke afmærket

en: and
da: og

en: Button text
da: Knaptekst

en: Submit
da: Send

en: Response
da: Respons

en: Send email to user
da: Send email til bruger

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
da: For at sende en email til emailadressen givet i formularen selv, når formularer sendes, afmærk denne boks.

en: From address
da: Fraadresse

en: The address the email will be sent from
da: Adressen emailen var sendt fra

en: Send email to others
da: Send email til andre

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
da: Giv en kommasepareret liste af emailadresser, som skal notificeres når en formular sendes. Hvis blank sendes der ikke nogen notifikationer.

en: Subject
da: Overskrift

en: Message
da: Besked

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
da: Emails sendt baseret på ovenstående indstillinger vil indeholde hver af de indtastede formularfelter. Du kan også indtaste en besked her, der vil blive inkluderet i emailen.

en: Form
da: Formular

en: Forms
da: Formularer

en: Label
da: Mærke

en: Required
da: Påkrævet

en: Visible
da: Synlig

en: Choices
da: Valgmuligheder

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
da: Kommaseparerede valgmuligheder, hvor det er passende. Hvis en valgmulighed selv indeholder kommaer, så sæt `accent graver` omkring den.

en: Default value
da: Standard værdi

en: Placeholder Text
da: Pladsholdertekst

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Field
da: Felt

en: Fields
da: Felter

en: Form entry
da: Formular entry

en: Form entries
da: Formular entries

en: Form field entry
da: Formular felt entry

en: Form field entries
da: Formular felt entries

en: View entries
da: Vis entries

en: History
da: Historie

en: View on site
da: Se på websiden

en: Home
da: Hjem

en: Include
da: Inkluder

en: Filter by
da: Filtrer efter

en: All
da: Alle

en: Back to form
da: Tilbage til formular

en: Export CSV
da: Eksporter CSV

en: Delete selected
da: Slet valgte

en: No entries to display
da: Ingen entries at vise
