Mezzanine - en to it translation catalogue (71 entries)

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
it[0]: 1 elemento cancellato
it[1]: %(count)s elementi cancellati

en: View Entries
it: Vedi elementi

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
it: Se ``True``, le email inviate a destinatari aggiuntivi a partire da form inoltrate non saranno inviate da un indirizzo preso da uno dei campi email della form.

en: Max length allowed for field values in the forms app.
it: Massima lunghezza permessa per i valori dei campi nell'applicazione forms.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
it: Massima lunghezza permessa per le etichette dei campi nell'applicazione forms.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
it: Carattare da usare come delimitatore di campo quando si esportano le response dei form in CSV.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
it: Path assoluto dove salvare l'upload dei file per l'applicazione forms.

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
it: Tipi aggiuntivi di campo per l'applicazione forms. Deve contenere una sequenza di sequenze di tre elementi, ciascuna contenente l'ID, il percorso puntato d'importazione della classe del campo, e il nome del campo, per ciascun tipo personalizzato di campo. L'ID è semplicemente una costante numerica del campo, ma non può essere un valore già usato, quindi si scelga un numero grande come 100 o superiore per evitare conflitti.

en: Single line text
it: Testo a linea singola

en: Multi line text
it: Testo a linea multipla

en: Number
it: Numero

en: Check box
it: Casella selezionabile

en: Check boxes
it: Caselle selezionabili

en: Drop down
it: Lista a discesa

en: Multi select
it: Selezione multipla

en: Radio buttons
it: Pulsanti radio

en: File upload
it: Caricamento file

en: Date
it: Data

en: Date/time
it: Data/ora

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Hidden
it: Nascosto

en: Nothing
it: Nulla

en: Contains
it: Contiene

en: Doesn't contain
it: Non contiene

en: Equals
it: È uguale a

en: Doesn't equal
it: Non è uguale a

en: Is between
it: È compreso fra

en: required
it: obbligatorio

en: Checked
it: Selezionato

en: Not checked
it: Non selezionato

en: and
it: e

en: Button text
it: Testo del pulsante

en: Submit
it: Inoltra

en: Response
it: Risposta

en: Send email to user
it: Invia un'email all'utente

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
it:  Per inviare un'email all'indirizzo fornito nella form inoltrata, barra questa casella.

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: The address the email will be sent from
it: L'indirizzo da cui l'email verrà inviata

en: Send email to others
it: Invia email ad altri

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
it: Fornisci una lista, separata da virgole, di indirizzi email da notificare all'inoltro della form. Lascia vuoto per disabilitare le notifiche.

en: Subject
it: Oggetto

en: Message
it: Messaggio

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
it: Le email inviate in base alle impostazioni qui sopra conterranno ciascuno dei campi della form inseriti. Puoi anche inserire qui un messaggio che sarà incluso nell'email.

en: Forms
it: Form

en: Label
it: Etichetta

en: Type
it: Tipo

en: Required
it: Obbligatorio

en: Visible
it: Visibile

en: Choices
it: Scelte

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
it: Opzioni separate da virgole, se applicabile. Se una delle opzioni contiene a sua volta virgole, delimitarla con `apostrofi inversi`.

en: Default value
it: Valore di default

en: Placeholder Text
it: Testo segnaposto

en: Help text
it: Testo d'aiuto

en: Field
it: Campo

en: Fields
it: Campi

en: Form entry
it: Elemento form

en: Form entries
it: Elementi form

en: Form field entry
it: Elemento campo form

en: Form field entries
it: Elementi campi form

en: View entries
it: Vedi elementi

en: History
it: Storico

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Home
it: Pagina principale

en: Include
it: Includi

en: Filter by
it: Filtra per

en: All
it: Tutto

en: Back to form
it: Ritorna alla form

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Entries
it: Elementi

en: Delete selected
it: Cancella selezionati

en: No entries to display
it: Nessun elemento da mostrare
