Mezzanine - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Email
ja: Eメール

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
ja[0]: %(count)s エントリーが削除されました

en: View Entries
ja: エントリーを見る

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
ja: チェックを入れると、フォームのEメールフィールドの一つから得られたアドレスからは、 フォームからの投稿による追加受信者に対して送られるEメールは送信されません。

en: Max length allowed for field values in the forms app.
ja: フォームアプリでフィールド値として入力可能な最長値。

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
ja: フォームアプリでフィールドラベルとして入力可能な最長値。

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
ja: フォームに書き込まれた内容をCSVとしてエクスポートする際にフィールド区切りとして用いる記号文字。

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
ja: フォームアプリでファイルをアップロードした際の保存先の絶対パス。

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
ja: フォームアプリ用の追加フィールドタイプ。各カスタムフィールドタイプごとに、 ID、フィールドクラスのためのドット区切りのインポートパス、フィールド名という 3項目のシークエンスからなるシークエンスを含む必要があります。IDはフィールドを示す 単なる固定数値ですが、既に使われている値は利用できませんので、衝突を避けるため 例えば100以上の大きな数を選んでください。

en: Single line text
ja: 一行テキスト

en: Multi line text
ja: 複数行テキスト

en: Number
ja: 数

en: Check box
ja: チェックボックス

en: Check boxes
ja: チェックボックス

en: Drop down
ja: ドロップダウン

en: Multi select
ja: 複数選択

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Date
ja: 日付

en: Date/time
ja: 日付/時刻

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Hidden
ja: 隠し項目

en: Nothing
ja: なし

en: Contains
ja: 以下を含む

en: Doesn't contain
ja: 以下を含まない

en: Equals
ja: 以下に等しい

en: Doesn't equal
ja: 以下と等しくない

en: Is between
ja: 以下の値の間にある

en: required
ja: 必須

en: Checked
ja: チェック済み

en: Not checked
ja: 未チェック

en: and
ja: と

en: Button text
ja: ボタンに表示するテキスト

en: Submit
ja: 投稿

en: Response
ja: 回答

en: Send email to user
ja: ユーザーにEメールを送信する

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
ja: 投稿時のフォームから得られたEメールアドレスにEメールを送信する場合は、 このボックスにチェックを入れる。

en: From address
ja: 差出人のアドレス

en: The address the email will be sent from
ja: メール送信者のアドレス

en: Send email to others
ja: 他の人にEメールを送信する

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
ja: フォームからの投稿があった際にお知らせを送信するEメールアドレスのCSV形式の リスト。お知らせを無効にするなら空欄のままにしておく。

en: Subject
ja: 件名

en: Message
ja: メッセージ

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
ja: 上記のオプションを元にして送信されたEメールには、各フォームフィールドに入力された内容が書き込まれます。そのEメールに追記したいメッセージをここで設定することもできます。

en: Form
ja: フォーム

en: Forms
ja: フォーム

en: Label
ja: ラベル

en: Type
ja: タイプ

en: Required
ja: 必須

en: Visible
ja: 可視

en: Choices
ja: チョイス

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
ja: 必要に応じてコンマ区切りのオプションを。オプションそのものにコンマが含まれる場合は、バッククォート(`)でそのオプションを囲んでください。

en: Default value
ja: 既定値

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダテキスト

en: Help text
ja: 説明文

en: Field
ja: フィールド

en: Fields
ja: フィールド

en: Form entry
ja: フォームエントリー

en: Form entries
ja: フォームエントリー

en: Form field entry
ja: フォームフィールドエントリー

en: Form field entries
ja: フォームフィールドエントリー

en: View entries
ja: エントリーを見る

en: History
ja: 履歴

en: View on site
ja: サイトで見る

en: Home
ja: ホーム

en: Include
ja: 以下を含む

en: Filter by
ja: 以下で並べ替え

en: All
ja: 全て

en: Back to form
ja: フォームに戻る

en: Export CSV
ja: CSVとしてエクスポート

en: Entries
ja: エントリー

en: Delete selected
ja: 選択したものを削除

en: No entries to display
ja: エントリーがありません
