Mezzanine - en to nb translation catalogue (71 entries)

en: Email
nb: E-post

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
nb[0]: 1 oppføring slettet
nb[1]: %(count)s oppføringer slettet

en: View Entries
nb: Vis oppføringer

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
nb: Hvis sant vil ikke ekstra mottakere etter en skjemainnsending bli hentet fra et av skjemaets felter.

en: Max length allowed for field values in the forms app.
nb: Maksimal lengde for feltverdier i skjema-appen.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
nb: Maksimal lengde for felt-etiketter i skjema-appen.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
nb: Tegn som brukes mellom felter når du eksporterer som CSV.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
nb: Absolutt sti for lagring av opplastede filer med skjema-appen.

en: Single line text
nb: Enlinjetekst

en: Multi line text
nb: Flerlinjetekst

en: Number
nb: Tall

en: Check box
nb: Valgboks

en: Check boxes
nb: Valgbokser

en: Drop down
nb: Nedtrekksmeny

en: Multi select
nb: Flervalg

en: Radio buttons
nb: Radioknapper

en: File upload
nb: Filopplasting

en: Date
nb: Dato

en: Date/time
nb: Dato/tid

en: Date of birth
nb: Fødselsdato

en: Hidden
nb: Skjult

en: Nothing
nb: Ingenting

en: Contains
nb: Inneholder

en: Doesn't contain
nb: Inneholder ikke

en: Equals
nb: Er lik

en: Doesn't equal
nb: Er ulik

en: Is between
nb: Er mellom

en: required
nb: påkrevet

en: Checked
nb: Valgt

en: Not checked
nb: Ikke valgt

en: and
nb: og

en: Button text
nb: Knapptekst

en: Submit
nb: Send inn

en: Response
nb: Tilbakemelding

en: Send email to user
nb: Send epost til bruker

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
nb: For å sende en epost til epost adressen lagt inn i skjemaet, sjekk av dette feltet.

en: From address
nb: Fra adresse

en: The address the email will be sent from
nb: Adressen e-posten vil bli sendt fra

en: Send email to others
nb: Send epost til andre

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
nb: Oppgi en kommaseparert liste med epost adresser som skal bli varslet nå skjemaet blir innsendt. La være tomt for å deaktivere varslinger.

en: Subject
nb: Emne

en: Message
nb: Melding

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
nb: Eposter sendt basert på opsjonene ovenfor vil inneholde alle feltene angitt. Du kan ogå skrive en melding her som vil bli innkludert i eposten.

en: Form
nb: Skjema

en: Forms
nb: Skjemaer

en: Label
nb: Etikett

en: Required
nb: Påkrevet

en: Visible
nb: Synlig

en: Choices
nb: Valg

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
nb: Flere valg inndelt med komma. Hvis et valg selv inneholder komma, legg det mellom to `backticks`.

en: Default value
nb: Standardverdi

en: Placeholder Text
nb: Plassholdertekst

en: Help text
nb: Hjelpetekst

en: Field
nb: Felt

en: Fields
nb: Felter

en: Form entry
nb: Skjemaoppføring

en: Form entries
nb: Skjemaoppføringer

en: Form field entry
nb: Feltoppføring for skjema

en: Form field entries
nb: Feltoppføringer for skjema

en: View entries
nb: Vis oppføringer

en: History
nb: Historie

en: View on site
nb: Vis på siden

en: Home
nb: Hjem

en: Include
nb: Inkluder

en: Filter by
nb: Filtrér etter

en: All
nb: Alle

en: Back to form
nb: Tilbake til skjema

en: Export CSV
nb: Eksporter CSV

en: Entries
nb: Oppføringer

en: Delete selected
nb: Slett valgte

en: No entries to display
nb: Ingen oppføringer å vise
