Mezzanine - en to pt_BR translation catalogue (71 entries)

en: Email
pt_BR: E-mail

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
pt_BR[0]: 1 entrada removida
pt_BR[1]: %(count)s entradas removidas

en: View Entries
pt_BR: Ver Entradas

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
pt_BR: Se ``True``, emails enviados para destinatários extras para envios de form não serão enviados de um endereço pego de um dos campos de email do form.

en: Max length allowed for field values in the forms app.
pt_BR: Comprimento máximo permitido para valores de campos no app de forms.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
pt_BR: Comprimento máximo permitido para labels de campos no app de forms.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
pt_BR: Caracter para usar como campo delimitador do CSV na exportação de respostas dos forms.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
pt_BR: Caminho absoluto para armazenar os uploads de arquivos do app de forms.

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
pt_BR: Tipos de campo extra para o app de forms. Deveria conter uma sequência de sequência de 3 itens, cada contendo o ID, caminho pontilhado de importação para a classe do campo, e nome do campo, para cada tipo de campo customizado. O ID é simplesmente uma constante numérica para o campo, mas não pode ser um valor já usado, então escolha um número alto como 100 ou maior para evitar conflitos.

en: Single line text
pt_BR: Única linha de texto

en: Multi line text
pt_BR: Múltiplas linhas de texto

en: Number
pt_BR: Número

en: Check box
pt_BR: Caixa de seleção

en: Check boxes
pt_BR: Caixas de seleção

en: Drop down
pt_BR: Caixa suspensa

en: Multi select
pt_BR: Múltipla seleção

en: Radio buttons
pt_BR: Botões de opção

en: File upload
pt_BR: Upload de arquivo

en: Date
pt_BR: Data

en: Date/time
pt_BR: Data/horário

en: Date of birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Hidden
pt_BR: Escondido

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Contains
pt_BR: Contém

en: Doesn't contain
pt_BR: Não contém

en: Equals
pt_BR: Igual

en: Doesn't equal
pt_BR: Não igual

en: Is between
pt_BR: Está entre

en: required
pt_BR: obrigatório

en: Checked
pt_BR: Checado

en: Not checked
pt_BR: Não checado

en: and
pt_BR: e

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Response
pt_BR: Resposta

en: Send email to user
pt_BR: Mandar um email para o usuário

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
pt_BR: Para mandar um email para o endereço fornecido no formulario, marque esta opçã0.

en: From address
pt_BR: Do endereço

en: The address the email will be sent from
pt_BR: O endereço do qual será enviado o email

en: Send email to others
pt_BR: Mandar cópia email para outros

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
pt_BR: Forneça uma lista separada por virgolas dos endereços emails que serão contactados quando o formulário for enviado. Deixar vazia para desabilitar as notificaçōes.

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
pt_BR: Emails enviados baseados na opção acima vão conter cada um dos campos do formulario. É possivel também inserir uma mensagem aqui que será incluída no email.

en: Label
pt_BR: Nome

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Choices
pt_BR: Escolhas

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
pt_BR: Opções separadas por vírgulas onde aplicável. Se uma opção conter vírgula, cerque a opção com `acentos graves`.

en: Default value
pt_BR: Valor padrão

en: Placeholder Text
pt_BR: Texto de reserva

en: Help text
pt_BR: Texto de ajuda

en: Field
pt_BR: Campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Form entry
pt_BR: Entrada de form

en: Form entries
pt_BR: Entradas de form

en: Form field entry
pt_BR: Entrada de campo de form

en: Form field entries
pt_BR: Entradas de campo de form

en: View entries
pt_BR: Ver entradas

en: History
pt_BR: Histórico

en: View on site
pt_BR: Ver no site

en: Home
pt_BR: Início

en: Include
pt_BR: Inclue

en: Filter by
pt_BR: Filtro por

en: All
pt_BR: Todos

en: Back to form
pt_BR: Voltar ao form

en: Export CSV
pt_BR: Exportar CSV

en: Entries
pt_BR: Entradas

en: Delete selected
pt_BR: Remover selecionados

en: No entries to display
pt_BR: Nenhuma entrada para exibir
