Mezzanine - en to ru translation catalogue (67 entries)

en: View Entries
ru: Просмотреть

en: Max length allowed for field values in the forms app.
ru: Максимальная длина, допустимая для полей пользовательских форм

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
ru: Максимально допустимая длина названий полей пользовательских форм

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
ru: Символ, используемый как разделитель полей, при экспорте ответов на форму в формате CSV

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
ru: Пусть для сохранения файлов, закачанных через пользовательские формы

en: Single line text
ru: Строка

en: Multi line text
ru: Текст

en: Number
ru: Число

en: Check box
ru: Флажок

en: Check boxes
ru: Флажки

en: Drop down
ru: Список

en: Multi select
ru: Поле с выбором

en: Radio buttons
ru: Радио кнопки

en: File upload
ru: Загрузка файла

en: Date
ru: Дата

en: Date/time
ru: Дата/время

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: Hidden
ru: Скрытое

en: Nothing
ru: Ничего

en: Contains
ru: Содержит

en: Doesn't contain
ru: Не содержит

en: Equals
ru: Равно

en: Doesn't equal
ru: Не равно

en: Is between
ru: Между

en: required
ru: обязательное

en: Checked
ru: Отмечен

en: Not checked
ru: Не отмечен

en: and
ru: и

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: Submit
ru: Отправить

en: Response
ru: Ответ

en: Send email to user
ru: Отправить email пользователю

en: From address
ru: От кого

en: The address the email will be sent from
ru: Адрес электронной почты, от кого будет отправлено письмо

en: Send email to others
ru: Отправить email другим адресатам

en: Subject
ru: Тема

en: Message
ru: Сообщение

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
ru: Письма отправленные на основе приведенных выше опций, будут содержать все заполненные поля формы. Вы также можете ввести здесь сообщение, которое будет включено в письмо.

en: Form
ru: Форма

en: Forms
ru: Формы

en: Label
ru: Имя поля

en: Type
ru: Тип

en: Required
ru: Обязательное

en: Visible
ru: Видимое

en: Choices
ru: Значения

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
ru: Варианты, разделенные запятыми. Если значение содержит запятые, окружите его `обратными кавычками`.

en: Default value
ru: По умолчанию

en: Placeholder Text
ru: Замещающий текст

en: Help text
ru: Подсказка

en: Field
ru: Поле

en: Fields
ru: Поля

en: Form entry
ru: Форма

en: Form entries
ru: Формы

en: Form field entry
ru: Поле формы

en: Form field entries
ru: Поля формы

en: View entries
ru: Просмотр записей

en: History
ru: История

en: View on site
ru: Посмотреть на сайте

en: Home
ru: Начало

en: Include
ru: Включать

en: Filter by
ru: Фильтровать по

en: All
ru: Все

en: Back to form
ru: Назад к форме

en: Export CSV
ru: Экспортировать в CSV

en: Entries
ru: Записи

en: Delete selected
ru: Удалить выделенное

en: No entries to display
ru: Нет объектов для отображения
