Mezzanine - en to sr@latin translation catalogue (71 entries)

en: Email
sr@latin: Imejl

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
sr@latin[0]: %(count)s zapis je obrisan
sr@latin[1]: %(count)s zapisa je obrisano
sr@latin[2]: %(count)s zapisa je obrisano

en: View Entries
sr@latin: Prikaži zapise

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
sr@latin: Ako je uključeno, imejlovi koji se šalju dodatnim primaocima, neće se slati sa adrese koja se nalazi u nekoj od imejl polja unutar forme.

en: Max length allowed for field values in the forms app.
sr@latin: Maksimalna dužina polja u forms aplikaciji.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
sr@latin: Maksimalna veličina za labele u forms aplikaciji.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
sr@latin: Karakter koji se koristi kao razdvojnik prilikom izvoza odgovora u CSV.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
sr@latin: Apsolutna putanja za smeštanje fajlova koji se postavljaju kroz forms aplikaciju.

en: Single line text
sr@latin: Jednolinijski tekst

en: Multi line text
sr@latin: Višelinijski tekst

en: Number
sr@latin: Broj

en: Check box
sr@latin: Polje za potrvdu

en: Check boxes
sr@latin: Polja za potvrdu

en: Drop down
sr@latin: Padajuća lista

en: Multi select
sr@latin: Lista za multi selekciju

en: Radio buttons
sr@latin: Radio dugmad

en: File upload
sr@latin: Polje za postavljanje fajla

en: Date
sr@latin: Datum

en: Date/time
sr@latin: Datum/vreme

en: Date of birth
sr@latin: Datum rođenja

en: Hidden
sr@latin: Sakriveno

en: Nothing
sr@latin: Ništa

en: Contains
sr@latin: Sadrži

en: Doesn't contain
sr@latin: Ne sadrži

en: Equals
sr@latin: Jednako

en: Doesn't equal
sr@latin: Nije jednako

en: Is between
sr@latin: Je između

en: required
sr@latin: obavezno

en: Checked
sr@latin: Potvrđeno

en: Not checked
sr@latin: Nije potvrđeno

en: and
sr@latin: i

en: Button text
sr@latin: Tekst dugmeta

en: Submit
sr@latin: Pošalji

en: Response
sr@latin: Odgovor

en: Send email to user
sr@latin: Pošalji imejl korisniku

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
sr@latin: Potvrdite kako bi se poslao imejl na imejl adresu unetu u formu.

en: From address
sr@latin: Sa imejl adrese (From polje)

en: The address the email will be sent from
sr@latin: Adresa sa koje će imejl biti poslat

en: Send email to others
sr@latin: Pošaljite imejl ostalima

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
sr@latin: Unesite niz imejl adresa razdvojenih zarezima na koje će se poslati obaveštenje nakon slanja forme. Ostavite prazno kako biste isključili notifikacije.

en: Subject
sr@latin: Predmet

en: Message
sr@latin: Poruka

en: Form
sr@latin: Forma

en: Forms
sr@latin: Forme

en: Label
sr@latin: Oznaka

en: Type
sr@latin: Tip

en: Required
sr@latin: Obavezno

en: Visible
sr@latin: Vidljivo

en: Choices
sr@latin: Opcije

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
sr@latin: Niz opcija odvojenih zarezima. Ukoliko sama opcija sadrži zarez okružite je `kosim apostrofima`.

en: Default value
sr@latin: Podrazumevana vrednost

en: Placeholder Text
sr@latin: Placeholder tekst

en: Help text
sr@latin: Pomoćni tekst

en: Field
sr@latin: Polje

en: Fields
sr@latin: Polja

en: Form entry
sr@latin: Zapis forme

en: Form entries
sr@latin: Zapisi forme

en: Form field entry
sr@latin: Zapis polja

en: Form field entries
sr@latin: Zapisi polja

en: View entries
sr@latin: Prikaži zapise

en: History
sr@latin: Istorija

en: View on site
sr@latin: Prikaži na sajtu

en: Home
sr@latin: Početna

en: Include
sr@latin: Uključi

en: Filter by
sr@latin: FIltriraj po

en: All
sr@latin: Sve

en: Back to form
sr@latin: Nazad na formu

en: Export CSV
sr@latin: Izvezi CSV

en: Entries
sr@latin: Zapisi

en: Delete selected
sr@latin: Obriši označeno

en: No entries to display
sr@latin: Nema zapisa za prikaz
