Mezzanine - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: Email
sv: E-post

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
sv[0]: 1 inlägg raderat
sv[1]: %(count)s inlägg raderade

en: View Entries
sv: Visa inlägg

en: If ``True``, emails sent to extra recipients for form submissions won't be sent from an address taken from one of the form's email fields.
sv: Om ``True`` kommer e-brev inte att skickas från en adress tagen från en av formulärets e-brevsfält till extra mottagare för formulärinskickning .

en: Max length allowed for field values in the forms app.
sv: Max tillåten längd för fältvärden i formulärapplikationen.

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
sv: Max tillåten längd för fältetiketter i formulärapplikationen.

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
sv: Tecken att använda för fältavskiljare vid export av formulärsvar som CSV.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
sv: Absolut sökväg för att lagra filuppladdningar för formulärapplikationen.

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
sv: Extra fälttyper för formulärapplikation. Ska innehålla en sekvens av tre-elements-sekvenser, innehållandes ID, punktad importsökväg för fältklassen och fältnamn, för varje anpassad fälttyp. ID:t är en numerisk konstant för fälter men kan inte vara ett värde som redan används, så välj ett högt nummer typiskt 100 eller större för att undvika konflikter.

en: Single line text
sv: Enkelradstext

en: Multi line text
sv: Multiradstext

en: Number
sv: Antal

en: Check box
sv: Checkbox

en: Check boxes
sv: Checkboxar

en: Drop down
sv: Rullgardinsmeny

en: Multi select
sv: Multival

en: Radio buttons
sv: Radioknappar

en: File upload
sv: Filuppladdning

en: Date
sv: Datum

en: Date/time
sv: Datum/tid

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: Hidden
sv: Gömd

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Contains
sv: Innehåller

en: Doesn't contain
sv: Innehåller inte

en: Equals
sv: Är lika med

en: Doesn't equal
sv: Är inte lika med

en: Is between
sv: Är mellan

en: required
sv: nödvändig

en: Checked
sv: Ikryssad

en: Not checked
sv: Ej ikryssad

en: and
sv: och

en: Button text
sv: Knapptext

en: Submit
sv: Skicka

en: Response
sv: Svar

en: Send email to user
sv: Skicka e-post till användare

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
sv: För att skicka e-brev till e-postadressen angiven i formuläret vid inskickning, kryssa i denna ruta.

en: From address
sv: Från adress

en: The address the email will be sent from
sv: Adressen som e-brevet kommer att skickas från

en: Send email to others
sv: Skicka e-brev till andra

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
sv: Ge en kommaseparerad lista av e-postadresser som ska notifieras vid formulärinskickning. Lämna tom för att inaktivera notifieringar.

en: Subject
sv: Ämne

en: Message
sv: Meddelande

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
sv: E-brev skickade baserade på ovanstående alternativ kommer att innehålla ifyllda formulärfält. Du kan också fylla i ett meddelande här som inkluderas i e-brevet.

en: Form
sv: Formulär

en: Forms
sv: Formulär

en: Label
sv: Etikett

en: Type
sv: Typ

en: Required
sv: Nödvändig

en: Visible
sv: Synlig

en: Choices
sv: Val

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
sv: Kommaseparerad lista med alternativ där det är applicerbart. Om ett alternativ innehåller kommatecken omslut alternativet med `grava accenter`.

en: Default value
sv: Standardvärde

en: Placeholder Text
sv: Exempeltext

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Field
sv: Fält

en: Fields
sv: Fält

en: Form entry
sv: Formuläruppgift

en: Form entries
sv: Formuläruppgifter

en: Form field entry
sv: Formulärfältsuppgift

en: Form field entries
sv: Formulärfältsuppgifter

en: View entries
sv: Se uppgifter

en: History
sv: Historik

en: View on site
sv: Se på webbplats

en: Home
sv: Hem

en: Include
sv: Inkludera

en: Filter by
sv: Filtrera med

en: All
sv: Alla

en: Back to form
sv: Tillbaka till formulär

en: Export CSV
sv: Exportera CSV

en: Entries
sv: Inlägg

en: Delete selected
sv: Radera vald

en: No entries to display
sv: Inga inlägg att visa
