Mezzanine - en to tr_TR translation catalogue (70 entries)

en: Email
tr_TR: E-posta

en: 1 entry deleted | %(count)s entries deleted
tr_TR[0]: %(count)s girdi silindi

en: View Entries
tr_TR: Girdilere Bak

en: Max length allowed for field values in the forms app.
tr_TR: Form uygulamalarında kullanılan alanlar için izin verilen en yüksek uzunluk

en: Max length allowed for field labels in the forms app.
tr_TR: Form uygulamalarında kullanılan alanların başlıkları için izin verilen en yüksek uzunluk

en: Char to use as a field delimiter when exporting form responses as CSV.
tr_TR: Form yanıtlarını csv dosyasına aktarılırken kullanılacak olan alanları ayıran karakter.

en: Absolute path for storing file uploads for the forms app.
tr_TR: Form uygulaması üzerinden yüklenecek olan dosyaların saklanacağı yerin tam yolu.

en: Extra field types for the forms app. Should contain a sequence of three-item sequences, each containing the ID, dotted import path for the field class, and field name, for each custom field type. The ID is simply a numeric constant for the field, but cannot be a value already used, so choose a high number such as 100 or greater to avoid conflicts.
tr_TR: Form uygulaması için fazladan alan tipleri.Üç elemanlı bir diziden ibarettir, her biri ID'yi, alan sınıfının  nokta ile gösterilmiş import yolunu, ve alan adını her bir özel alan tipi için kapsar. ID alan için daha önce kullanılmamış sabit bir sayı olmalıdır, dolayısıyla karışıklıkları önlemek için 100 gibi yüksek bir rakamı seçin.

en: Single line text
tr_TR: Tek satır metin

en: Multi line text
tr_TR: Çok satırlı metin

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Check box
tr_TR: İşaret kutusu

en: Check boxes
tr_TR: İşaret kutuları

en: Multi select
tr_TR: Çoklu seçim

en: Radio buttons
tr_TR: Radyo butonları

en: File upload
tr_TR: Dosya yükleme

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date/time
tr_TR: Tarih/zaman

en: Date of birth
tr_TR: Doğum tarihi

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Nothing
tr_TR: Hiçbirşey

en: Contains
tr_TR: Kapsar

en: Doesn't contain
tr_TR: Kapsamaz

en: Equals
tr_TR: Eşittir

en: Doesn't equal
tr_TR: Eşit değildir

en: Is between
tr_TR: Arasında

en: required
tr_TR: gerekli

en: Checked
tr_TR: İşaretli

en: Not checked
tr_TR: İşaretli değil

en: and
tr_TR: ve

en: Button text
tr_TR: Buton metni

en: Submit
tr_TR: Onayla

en: Response
tr_TR: Cevap

en: Send email to user
tr_TR: Kullanıcıya e-posta gönder

en: To send an email to the email address supplied in the form upon submission, check this box.
tr_TR: Formun tesliminden sonra, formdaki e-posta adresine bir e-posta göndermek için bu alanı işaretleyin.

en: From address
tr_TR: Geldiği adres

en: The address the email will be sent from
tr_TR: E-Postanın gönderici adresleri

en: Send email to others
tr_TR: Diğerlerine e-posta gönder

en: Provide a comma separated list of email addresses to be notified upon form submission. Leave blank to disable notifications.
tr_TR: Form gönderiminden haberdar edilecek e-posta listesi.Haberdar etmeyi etkisizleştirmek için boş bırakın

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Emails sent based on the above options will contain each of the form fields entered. You can also enter a message here that will be included in the email.
tr_TR: Yukarıdaki seçeneklere göre gönderilmiş e-postalar  bütün form alanlarını içerir. Ayrıca bu e-postalara dahil etmek istediğiniz bir mesaj varsa buraya girebilirsiniz.

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Type
tr_TR: Tip

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Choices
tr_TR: Seçenekler

en: Comma separated options where applicable. If an option itself contains commas, surround the option with `backticks`.
tr_TR: Virgülle ayrılmış uygulanabilir seçenekler. Eğer bir seçeneğin kendisi virgül içeriyorsa, seçenek tek tırnak içine alınır.

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Placeholder Text
tr_TR: Placeholder metni

en: Help text
tr_TR: Yardım metni

en: Field
tr_TR: Alan

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Form entry
tr_TR: Form girdisi

en: Form entries
tr_TR: Form girdileri

en: Form field entry
tr_TR: Form alanı girdisi

en: Form field entries
tr_TR: Form alanı girdileri

en: View entries
tr_TR: Girdilere bak

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: View on site
tr_TR: Site üzerinde görüntüle

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Include
tr_TR: Kapsa

en: Filter by
tr_TR: Filtrele

en: All
tr_TR: Hepsi

en: Back to form
tr_TR: Forma geri dön

en: Export CSV
tr_TR: CSV olarak dışa aktar

en: Entries
tr_TR: Girdiler

en: Delete selected
tr_TR: Seçili olanı sil

en: No entries to display
tr_TR: Gösterilecek hiç girdi yok
