Mezzanine - en to da translation catalogue (53 entries)

en: User
da: Bruger

en: Accounts required for commenting
da: Konto påkrævet for at man kan kommentere

en: If ``True``, users must log in to comment.
da: Hvis sat til ``True``, skal brugere være logget ind for at kommentere.

en: Shortname for the http://disqus.com comments service.
da: Shortname for http://disqus.com kommentarservicen.

en: Disqus public key
da: Disqus offentlig nøgle

en: Public key for http://disqus.com developer API
da: Offentlig nøgle til http://disqus.com udvikler API'et

en: Disqus secret key
da: Disqus hemmelig nøgle

en: Secret key for http://disqus.com developer API
da: Hemmelig nøgle til http://disqus.com udvikler API'et

en: Auto-approve comments
da: Godkend kommentarer automatisk

en: If ``True``, built-in comments are approved by default.
da: Hvis sat til ``True``, er indbyggede kommentarer godkendt som standard.

en: Dotted path to the function to call on a comment's value before it is rendered to the template.
da: Punktumadskilt sti til funktion, der skal kaldes på en kommentars værdi før den er renderet til skabelonen.

en: Comment notification email addresses
da: Emailadresse til kommentarnotifikationer.

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new comment is posted on the site.
da: En kommasepareret liste af emailadresser, der vil modtage emailnotifikation hver gang en ny kommentar er skrevet på websiden.

en: Admin comments
da: Adminkommentarer

en: Number of latest comments shown in the admin dashboard.
da: Antal af de seneste kommentarer vist i admin oversigten.

en: Show unapproved comments
da: Vis ikke-godkendte kommentarer

en: If ``True``, comments that have ``is_public`` unchecked will still be displayed, but replaced with a ``waiting to be approved`` message.
da: Hvis sat til ``True``, vil kommentarer, der har ``is_public`` afmarkeret stadig blive vist, men teksten vil være udskiftet med en ``venter på godkendelse``-besked.

en: Show removed comments
da: Vis slettede kommentarer

en: If ``True``, comments that have ``removed`` checked will still be displayed, but replaced with a ``removed`` message.
da: Hvis sat til ``True``, vil kommentarer, der har ``removed`` afkrydset stadig blive vist, men teksten vil være udskiftet med en ``slettet``-besked.

en: If ``True``, comments can be rated.
da: Hvis sat til ``True``, kan kommentarer blive bedømt.

en: Accounts required for rating
da: Konti påkrævet for bedømmelser

en: If ``True``, users must log in to rate content such as blog posts and comments.
da: Hvis sat til ``True``, skal brugere være logget ind for at bedømme indhold såsom blogindlæg of kommentarer.

en: A sequence of integers that are valid ratings.
da: En sekvens af heltal som er gyldige bedømmelser.

en: Name
da: Navn

en: required
da: påkrævet

en: required (not published)
da: påkrævet (ikke udgivet)

en: Website
da: Webside

en: optional
da: valgfri

en: New comment for:
da: Ny kommentar til:

en: Already rated.
da: Allerede bedømt.

en: By the blog author
da: Af blog forfatteren

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: View on site
da: Se på siden

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Value
da: Værdi

en: Rating date
da: Bedømmelsesdato

en: Rater
da: Bedømmer

en: Ratings
da: Bedømmelser

en: Recent Comments
da: Nylige kommentarer

en: A new comment has been posted on
da: En ny kommentar er blevet skrevet om

en: 
        At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
da: 
        Den %(submit_date)s skrev %(user_name)s:

en: 
    At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
da: 
    Den %(submit_date)s skrev %(user_name)s:

en: Reply
da: Svar

en: Comment deleted
da: Kommentar slettet

en: Comment awaiting approval
da: Kommentar afventer godkendelse

en: There are currently no comments
da: Der er ikke nogle kommentarer lige nu

en: New Comment
da: Ny kommentar

en: Current rating
da: Nuværende bedømmelse

en: Currently unrated
da: Ikke bedømt

en: Rate
da: Bedøm
