Mezzanine - en to it translation catalogue (57 entries)

en: User
it: Utente

en: Accounts required for commenting
it: Un account è necessario per poter commentare.

en: If ``True``, users must log in to comment.
it: Se ``True``, gli utenti devono accedere per commentare.

en: Disqus shortname
it: abbreviazione Disqus

en: Shortname for the http://disqus.com comments service.
it: Abbreviazione per il servizio commenti http://disqus.com .

en: Disqus public key
it: chiave pubblica Disqus

en: Public key for http://disqus.com developer API
it: Chiave pubblica per la API di sviluppo di http://disqus.com .

en: Disqus secret key
it: Chiave segreta Disqus

en: Secret key for http://disqus.com developer API
it: Chiave segreta per la API di sviluppo di http://disqus.com .

en: Auto-approve comments
it: Autoapprova i commenti

en: If ``True``, built-in comments are approved by default.
it: Se ``True``, i commenti sono approvati per default.

en: Dotted path to the function to call on a comment's value before it is rendered to the template.
it: Percorso puntato alla funzione da chiamare sul valore di un commento, prima che venga renderizzato nel template.

en: Comment notification email addresses
it: Indirizzi email di notifica dei commenti

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new comment is posted on the site.
it: Una lista, separata da virgole, di indirizzi email che riceveranno messaggi di notifica ogni volta che un nuovo commento viene inserito sul sito.

en: Admin comments
it: Commenti dell'admin

en: Number of latest comments shown in the admin dashboard.
it: Numero dei commenti più recenti mostrati sul pannello di controllo dell'admin.

en: Show unapproved comments
it: Mostra commenti non approvati

en: If ``True``, comments that have ``is_public`` unchecked will still be displayed, but replaced with a ``waiting to be approved`` message.
it: Se ``True``, commenti il cui ``is_public`` non è barrato verrano mostrati comunque, ma sostituiti dal messaggio ``in attesa di approvazione``.

en: Show removed comments
it: Mostra commenti rimossi

en: If ``True``, comments that have ``removed`` checked will still be displayed, but replaced with a ``removed`` message.
it: Se ``True``, i commenti il cui ``removed`` è barrato verranno mostrati comunque, ma sostituiti dal messaggio ``rimosso``.

en: If ``True``, comments can be rated.
it: Se ``True, i commenti possono essere valutati.

en: Accounts required for rating
it: Un account è necessario per poter valutare.

en: If ``True``, users must log in to rate content such as blog posts and comments.
it: Se ``True``, gli utenti devono accedere per valutare contenuti come articoli di blog e commenti.

en: A sequence of integers that are valid ratings.
it: Una sequenza di interi validi per le valutazioni.

en: Name
it: Nome

en: required
it: obbligatorio

en: required (not published)
it: obbligatorio (non pubblicato)

en: Website
it: Sito web

en: optional
it: facoltativo

en: New comment for:
it: Nuovo commento per:

en: Already rated.
it: Già valutato.

en: By the blog author
it: Dell'autore del blog

en: Rating
it: Valutazione

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: View on site
it: Vedi sul sito

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Value
it: Valore

en: Rating date
it: Data di valutazione.

en: Rater
it: Valutatore

en: Ratings
it: Valutazioni

en: You must logged in. Please log in or sign up to complete this action.
it: Occorre aver effettuato l'accesso. Accedi o iscriviti per completare questa azione.

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: ago
it: fa

en: A new comment has been posted on
it: Un nuovo commento è stato inserito su

en: 
        At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
it: 
        Il %(submit_date)s %(user_name)s ha scritto:

en: 
    At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
it: 
    Il %(submit_date)s %(user_name)s ha scritto:

en: Link
it: Collegamento

en: Reply
it: Rispondi

en: Comment deleted
it: Commento cancellato

en: Comment awaiting approval
it: Commento in attesa di approvazione

en: There are currently no comments
it: Al momento non ci sono commenti

en: New Comment
it: Nuovo Commento

en: Current rating
it: Valutazione attuale

en: Currently unrated
it: Non valutato al momento

en: Rate
it: Valuta
