Mezzanine - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: User
ja: ユーザー

en: Accounts required for commenting
ja: コメントするにはアカウントが必要

en: If ``True``, users must log in to comment.
ja: チェックを入れると、ユーザーがコメントするにはログインしなければいけなくなります。

en: Disqus shortname
ja: Disqusのshortname

en: Shortname for the http://disqus.com comments service.
ja: http://disqus.com コメントサービスのshortname。

en: Disqus public key
ja: Disqusの公開キー

en: Public key for http://disqus.com developer API
ja: http://disqus.com 開発API用の公開キー

en: Disqus secret key
ja: Disqus秘密キー

en: Secret key for http://disqus.com developer API
ja: http://disqus.com 開発API用の秘密キー

en: Auto-approve comments
ja: 自動承認コメント

en: If ``True``, built-in comments are approved by default.
ja: チェックを入れると、ビルトインコメントは既定で承認されます。

en: Dotted path to the function to call on a comment's value before it is rendered to the template.
ja: テンプレートに読み込まれる前にコメントの値を求める機能へのドット区切りのパス。

en: Comment notification email addresses
ja: コメントが付いたことを知らせるEメールアドレス

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new comment is posted on the site.
ja: サイトに何か新しいコメントが書き込まれる度にお知らせが届くEメール アドレスのCSV形式リスト。

en: Admin comments
ja: Adminコメント

en: Number of latest comments shown in the admin dashboard.
ja: 管理ダッシュボードに表示される最新コメントの数。

en: Show unapproved comments
ja: 未承認のコメントを表示

en: If ``True``, comments that have ``is_public`` unchecked will still be displayed, but replaced with a ``waiting to be approved`` message.
ja: チェックを入れると、``is_public``としてチェックされていないコメントも表示されたままに なりますが、``承認待ち``メッセージに置き換えられます。

en: Show removed comments
ja: 削除されたコメントを表示

en: If ``True``, comments that have ``removed`` checked will still be displayed, but replaced with a ``removed`` message.
ja: チェックを入れると、``removed``としてチェックされたコメントも表示されたままになりますが、 ``削除済み``メッセージに置き換えられます。

en: If ``True``, comments can be rated.
ja: チェックを入れると、コメントに投票できます。

en: Accounts required for rating
ja: 投票できるアカウント

en: If ``True``, users must log in to rate content such as blog posts and comments.
ja: チェックを入れると、ブログやコメントといったコンテンツに投票するにはログインが 求められるようになります。

en: A sequence of integers that are valid ratings.
ja: 有効投票となる整数のシークエンス。

en: Name
ja: お名前

en: required
ja: 必須

en: Email
ja: Eメール

en: required (not published)
ja: 記入が必要です(公開はされません)

en: Website
ja: ウェブサイト

en: optional
ja: オプション

en: New comment for:
ja: 以下に寄せられた新しいコメント:

en: Already rated.
ja: 投票済み。

en: By the blog author
ja: by ブログ著者

en: Rating
ja: 評価

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: View on site
ja: サイトで見る

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Value
ja: 評価値

en: Rating date
ja: 投票日

en: Rater
ja: 投票者

en: Ratings
ja: 評価

en: You must logged in. Please log in or sign up to complete this action.
ja: ログイン必須。この操作を完了するにはログインもしくはサインアップしてください。

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: ago
ja: 前

en: A new comment has been posted on
ja: 新しいコメントが書き込まれました

en: 
        At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
ja: 
       %(submit_date)s に %(user_name)s は書きました:

en: 
    At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
ja: 
    %(submit_date)s に %(user_name)s は書きました:

en: Link
ja: リンク

en: Reply
ja: 返事

en: Comment deleted
ja: コメントは削除されました

en: Comment awaiting approval
ja: 承認待ちのコメント

en: There are currently no comments
ja: 現在コメントはありません

en: New Comment
ja: 新しいコメント

en: Current rating
ja: 現在の評価

en: Currently unrated
ja: 現在未評価

en: Rate
ja: 評価
