Mezzanine - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: User
sv: Användare

en: Accounts required for commenting
sv: Konton krävs för att kommentera

en: If ``True``, users must log in to comment.
sv: Om ``True`` måste användarna logga in för att kommentera

en: Disqus shortname
sv: Disqus kortnamn

en: Shortname for the http://disqus.com comments service.
sv: Kortnamn för http://disqus.com kommentarstjänst

en: Disqus public key
sv: Disqus offentlig nyckel

en: Public key for http://disqus.com developer API
sv: Offentlig nyckel för http://disqus.com utvecklar-API

en: Disqus secret key
sv: Disqus hemlig nyckel

en: Secret key for http://disqus.com developer API
sv: Hemlig nyckel för http://disqus.com utvecklar-API

en: Auto-approve comments
sv: Godkänn kommentarer automatiskt

en: If ``True``, built-in comments are approved by default.
sv: Om ``True`` blir inbyggda kommentarer godkända som standard.

en: Dotted path to the function to call on a comment's value before it is rendered to the template.
sv: Punktad sökväg till funktion att anropa på ett kommentarsvärde före det renderas till sidmallen.

en: Comment notification email addresses
sv: E-postadress för kommentarsnotifiering

en: A comma separated list of email addresses that will receive an email notification each time a new comment is posted on the site.
sv: En kommaseparerad lista av e-postadresser som kommer att få en notifiering via e-brev varje gång en ny kommentar är postad på webbplatsen.

en: Admin comments
sv: Administratörskommentarer

en: Number of latest comments shown in the admin dashboard.
sv: Antal senaste kommentarer som visas i adminpanelen.

en: Show unapproved comments
sv: Visa ej godkända kommentarer

en: If ``True``, comments that have ``is_public`` unchecked will still be displayed, but replaced with a ``waiting to be approved`` message.
sv: Om ``True`` kommer kommentarer som inte har ``is_public`` ikryssad fortfarande att visas men ersättas med ett meddelande om ``väntar på godkännande``.

en: Show removed comments
sv: Visa raderade kommentarer

en: If ``True``, comments that have ``removed`` checked will still be displayed, but replaced with a ``removed`` message.
sv: Om ``True`` kommer kommentarer som har ``raderad`` ikryssad fortfarande visas men ersättas med ett meddelande om ``radering``.

en: Name
sv: Namn

en: required
sv: krävs

en: Email
sv: E-postadress

en: required (not published)
sv: krävs (publiceras inte)

en: Website
sv: Webbplats

en: optional
sv: valfri

en: New comment for:
sv: Nya kommentarer för:

en: By the blog author
sv: Av bloggförfattaren

en: Rating
sv: Betyg

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: View on site
sv: Se på webbplats

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Value
sv: Värde

en: Ratings
sv: Betyg

en: Recent Comments
sv: Nya kommentarer

en: ago
sv: sedan

en: A new comment has been posted on
sv: En kommentar har blivit postad på

en: 
        At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
sv: 
    Den %(submit_date)s skrev %(user_name)s:

en: 
    At %(submit_date)s %(user_name)s wrote:
sv: 
    Den %(submit_date)s skrev %(user_name)s:

en: Link
sv: Länk

en: Reply
sv: Svara

en: Comment deleted
sv: Kommentar raderad

en: Comment awaiting approval
sv: Kommentar inväntar godkännande

en: There are currently no comments
sv: Det finns inga kommentarer just nu

en: New Comment
sv: Ny kommentar

en: Current rating
sv: Nuvarande betyg

en: Currently unrated
sv: Ej betygsatt

en: Rate
sv: Betygsätt
