Mezzanine - en to da translation catalogue (17 entries)

en: A sequence of ``Page`` subclasses in the format ``app_label.model_name``, that controls the ordering of items in the select drop-down for adding new pages within the admin page tree interface.
da: En sekvens af ``Page`` subklasser i formatet ``app_label.model_name``, der kontrollerer rækkefølgen af elementer i den valgte drop-down for at tilføje nye sider indenfor admin page træ interfacet.

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
da: En sekvens af skabeloner brugt af ``page_menu`` temple tagget. Hvert element i sekvensen er en tre-elements sekvens, indeholdende en unik ID for skabelonen, et label for skabelonen, og skabelonstien. Disse skabeloner er så valgbare når det redigeres hvilke menuer en side skal vises i. Noter dog at hvis der er brugt en menuskabelon, der ikke er indeholdt i denne indstilling, så vil alle sider vises i den.

en: Top navigation bar
da: Top navigationsbar

en: Left-hand tree
da: Venstre sides træ

en: Footer
da: Fod

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
da: En sekvens af ID'er fra ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` indstillingen, som definerer standard menuskabeloner, der er valgt når nye sider skabes. Som standard er alle menuskabeloner valgt. Sæt denne indstilling til en tom sekvens for ikke at have nogen skabeloner valgt som standard.

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
da: Hvis sat til ``True``, vil sider med ``login_required`` afmærket stadig være listet i menuer og søgeresultater, for ikke-autentificerede brugere. Uanset af denne indstilling, når en ikke-autentificeret bruger tilgår en side med ``login_required`` afmærket, vil de blive omdirigeret til loginsiden.

en: Show in menus
da: Vis i menuer

en: Login required
da: Login påkrævet

en: If checked, only logged in users can view this page
da: Hvis afmærket kan kun brugere, der er logget ind, se denne side

en: Page
da: Side

en: Pages
da: Sider

en: Rich text page
da: Rich text side

en: Rich text pages
da: Rich text sider

en: Add
da: Tilføj

en: Home
da: Hjem

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
da: En fejl er sket med den følgende klasse. Nedarver den fra Page direkte?
