Mezzanine - en to fa translation catalogue (18 entries)

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
fa: یک سری از الگوها که توسط  برچسب ``page_menu`` استفاده می شوند.هرموضوع در این سری  یک موضوع سه قسمتی است که شامل یک شناسه ی یکتا برای الگو, یک عنوان برای الگو ومسیر الگو می باشد. سپس این الگو ها برای انتخاب در زمان ویرایش و  در منویی که باید در آن ظاهر شوند, موجود می باشند. توجه کنید که اگر یک الگوی منو که در این تنظیمات ظاهر نمی شود استفاده شود, در تمامی صفحات نشان داده می شود.

en: Top navigation bar
fa: نوار مسیر یابی بالا

en: Left-hand tree
fa: درخت سمت چپ

en: Footer
fa: زیر صفحه

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
fa: یک سری ID از "PAGE_MENU_TEMPLATES "  که الگوی پیش فرض برای ایحاد صفحات جدید را تعریف می کند. به صورت پیش فرض همه ی الگوهای منو انتخاب شده اند.این گزینه را خالی قرار دهید تا هیچ الگویی پیش فرض انتخاب شده نباشد.

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
fa: اگر "علامت دار" باشد, صفحات با علامت "login_required" برای کاربران شناسایی نشده هم در منو ها وهم در نتایج جستجو لیست می شوند, با وجود این گزینه, وقتی یک کاربر شناسایی نشده به یک صفحه با علامت "login_required" دسترسی پیدا کند, به صفحه ی ورود راهنمایی می شود.

en: Show in menus
fa: نمایش در منوها

en: Login required
fa: نیازمند ورود

en: If checked, only logged in users can view this page
fa: اگر علامت دار شود, فقط کاربرانی که به سایت وارد شده اند می توانند این صفحه را ببینند

en: Page
fa: صفحه

en: Pages
fa: صفحات

en: Rich text page
fa: صفحه با متن غنی

en: Rich text pages
fa: صفحات با متن غنی

en: Link
fa: پیوند

en: Links
fa: پیوندها

en: Add
fa: اضافه کردن

en: Home
fa: خانه

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
fa: یک خطا توسط  کلاس زیر ایجاد شد. آیا این صفحه به درستی کلاس بندی شده است؟
