Mezzanine - en to pt_BR translation catalogue (17 entries)

en: A sequence of ``Page`` subclasses in the format ``app_label.model_name``, that controls the ordering of items in the select drop-down for adding new pages within the admin page tree interface.
pt_BR: Uma sequência de subclasses de ``Página`` no formato ``app_label.model_name``, que controla a ordem dos itens na caixa de seleção para adicionar novas página dentro da interface da página de administração.

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
pt_BR: Uma sequência de templates usada pela ``page_menu`` template tag. Cada item na sequência é composto de outra sequência de três itens, contendo um ID univoco para o template, uma etiqueta para o template, e um percurso. Estes templates serão então disponíveis para seleção na modificação de em quais menus uma página deve aparecer. Se um template de menu for usado e não estiver nessa lista, todas as páginas serão mostradas.

en: Top navigation bar
pt_BR: Barra de navegação superior

en: Left-hand tree
pt_BR: Árvore esquerda

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
pt_BR: Uma sequência de IDs dos ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` que definem o template default do menu selecionado quando novas páginas forem criadas. Por default todos os templates são selecionados. Deixar em branco para ter os templates selecionados por default.

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
pt_BR: Se checado, páginas com autenticação obrigatória checada irão ainda assim ser listadas em menus e resultados de busca, para usuários autenticados. Independente dessa configuração, quando um usuário não autenticado acessar uma página com autenticação obrigatória checada, ele irá ser redirecionado para a página de autenticação.

en: Show in menus
pt_BR: Mostrar nos menus

en: Login required
pt_BR: Autenticação obrigatória

en: If checked, only logged in users can view this page
pt_BR: Se checado, apenas usuários logados podem ver esta página

en: Page
pt_BR: Página

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Rich text page
pt_BR: Página de texto

en: Rich text pages
pt_BR: Páginas de texto

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Home
pt_BR: Início

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
pt_BR: Ocorreu um erro com a seguinte classe. Ela herda Page diretamente?
