Mezzanine - en to sv translation catalogue (18 entries)

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
sv: En sekvens av sidmallar använda av sidmalls-etiketten ``page_menu``. Varje artikel i sekvensen är en sekvens med tre artiklar innehållande ett unikt ID för sidmallen, en etikett för sidmallen och en sidmallssökväg. Dessa sidmallar är sedan tillgängliga för val när redigering av vilka menyer en sida ska visas i. Notera att om en meny-mall används som inte finns i denna inställning kommer alla sidor att visas i den.

en: Top navigation bar
sv: Toppnavigationsrad

en: Left-hand tree
sv: Vänstersidans träd

en: Footer
sv: Sidfot

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
sv: En sekvens av ID från inställningen ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` som definierar standardmenymallar valda vid skapande av nya sidor. Som standard är alla menymallar valda. Sätt denna inställning till en tom sekvens för att inte ha några mallar valda som standard.

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
sv: Om ``True`` kommer sidon mer ``login_required`` ikryssat fortfarande visas i menyer och sökresultat för ej inloggade användare. Oavsett denna inställning kommer en ej inloggad användare som försöker titta på en sida med ``login_required`` ikryssat att bli omdirigerad till loginsidan.

en: Show in menus
sv: Visa i menyer

en: Login required
sv: Login krävs

en: If checked, only logged in users can view this page
sv: Om ikryssad kan endast inloggad använda se denna sida

en: Page
sv: Sida

en: Pages
sv: Sidor

en: Rich text page
sv: Rich text-sida

en: Rich text pages
sv: Rich text-sidor

en: Link
sv: Länk

en: Links
sv: Länkar

en: Add
sv: Lägg till

en: Home
sv: Hem

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
sv: Ett fel inträffade med följande klass. Subklassar den Page direkt?
