Mezzanine - en to vi_VN translation catalogue (18 entries)

en: A sequence of ``Page`` subclasses in the format ``app_label.model_name``, that controls the ordering of items in the select drop-down for adding new pages within the admin page tree interface.
vi_VN: Danh sách các lớp con của ``Page`` với định dạng ``app_label.model_name`` nhằm kiểm soát thứ tự các đối tượng trong phần drop-down để tạo thêm trang mới trong phần quản trị.

en: A sequence of templates used by the ``page_menu`` template tag. Each item in the sequence is a three item sequence, containing a unique ID for the template, a label for the template, and the template path. These templates are then available for selection when editing which menus a page should appear in. Note that if a menu template is used that doesn't appear in this setting, all pages will appear in it.
vi_VN: Một chuỗi các template được dùng bởi template tag ``page_menu``. Mỗi đối tượng trong chuỗi này gồm 3 thành phần: ID của template, Nhãn của template và Đường dẫn đến template. Các template này được hiển thị để lựa chọn khi chính sửa menu hiển thị của một Page. Lưu ý rằng nếu một template menu được dùng không hiển thị trong thiết lập này, tất cả các Pages sẽ hiện thị với nó

en: Top navigation bar
vi_VN: Thanh định vị trên

en: Left-hand tree
vi_VN: Cây bên trái

en: A sequence of IDs from the ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` setting that defines the default menu templates selected when creating new pages. By default all menu templates are selected. Set this setting to an empty sequence to have no templates selected by default.
vi_VN: Danh sách các ID thiết lập trong ``PAGE_MENU_TEMPLATES`` dùng để khai báo menu template mặc định khi tạo trang mới. Theo mặc định, tất cả các menu template được chọn. Khai báo thiết lập này thành một chuỗi trống để loại bỏ các template được chọn theo mặc định

en: If ``True``, pages with ``login_required`` checked will still be listed in menus and search results, for unauthenticated users. Regardless of this setting, when an unauthenticated user accesses a page with ``login_required`` checked, they'll be redirected to the login page.
vi_VN: Nếu ``Đ`, các trang với lựa chọn ``login_required`` vẫn được hiển thị trong menu và kết quả tìm kiếm cho người dùng chưa đăng kí làm thành viên. Nhưng khi truy xuất vào các trang này, họ sẽ được chuyển sang trang đăng nhập

en: Show in menus
vi_VN: Hiển thị trong menus

en: Login required
vi_VN: Yêu cầu đăng nhập

en: If checked, only logged in users can view this page
vi_VN: Nếu chọn, chỉ người dùng đăng nhập mới xem được trang này

en: Page
vi_VN: Trang

en: Pages
vi_VN: Các trang

en: Rich text pages
vi_VN: Rich text page

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Home
vi_VN: Trang nhà

en: Could not load the model for the following page,was it removed?
vi_VN: Không thể nạp model cho trang sau, có phải nó đã bị xóa?

en: An error occured with the following class. Does it subclass Page directly?
vi_VN: Có lỗi xảy ra. Có phải nó là subclass trực tiếp của Page?
